Dokrmovanie bez fľašky

Niekedy je nevyhnutné podať dieťatku mlieko inak, ako bežne z prsníka. Napr. ak má mamička veľmi málo mlieka, alebo po dojčení potrebuje dokŕmiť navyše odstriekaným materským mliekom alebo umelým mliekom z nejakého dôvodu. Aby dieťatko bolo ochotné aj naďalej sať z prsníka, je nevhodné používať na dokrmovanie bežnú fľašku s cumlíkom!!! Fľaša je začiatok konca dojčenia. Skôr alebo neskôr. A to by bola škoda.... Dieťatko, ktoré bude dostávať mlieko aj z prsníka aj z fľaše, skôr alebo neskôr odmietne prsník, keďže dostať z neho mlieko je ťažšia práca ako dostať ho z fľaše. A keďže človek je tvor lenivý....nedajme na to dieťatku šancu.

 

AK DIEŤA JE OCHOTNÉ SAŤ

Ak má mamička mlieka málo alebo žiadne, ale dieťa je ochotné sať, je výbornou pomôckou prikrmovanie priamo na prsníku suplementorom, alebo jednoduchšou verziou - cievkou pri prsníku. V tom prípade má mamička odstriekané materské mlieko alebo umelé mlieko v nejakej nádobke - fľaši s cumľom, do ktorého je vystrihnutá väčšia dierka a prevlečená cievka, alebo nejaké výživové skličko a pod., do toho sa vloží cievka (novorodenecká cievka CN01 - dostať kúpiť v zdravotníckych potrebách alebo  ju majú laktačné poradkyne). Mamička si bábätko priloží k prsníku, zároveň mu vloží do ústočiek aj koniec cievky smerom k podnebiu.  Niekedy je dobré cievku prilepiť k prsníku najlepšie papierovým leukoplastom. Lepšie je, ak aspoň spočiatku mamičke s týmto niekto pomôže. Fľašku je možné zastrčiť si za ramienko podprsenky, alebo si obliecť manželovu flanelovú košeľu s veľkými vreckami na prsiach a do vrecka vložiť fľaštičku, príp. si ušiť jednoduché vrecko a zavesiť si ho na šnúrku na krk a do tohto vrecka vložiť flaštičku s cievkou.

cievka2

Je to znázornené aj na obrázku. Výhodou tohto typu prikrmovania je to, že dieťa súčasne stimuluje prsník, teda stimuluje tvorbu mlieka. Zároveň sa nezlostí, že mu nič nejde, lebo nesaje naprázdno. Deti totiž nie sú nadšené z toho, keď sú hladné a mamka v prsníku nič nemá :-(.

 

Ak by sme mali kontrolovať, koľko dieťatku dať mlieka, malo by to byť cca 1/6 aktuálnej hmotnosti na deň. T.j. dieťa s váhou 3000 g by malo denne vypiť 500 ml mlieka. Samozrejme, ak je dieťa dojčené, nedá sa to odsledovať. Po každom takomto nakŕmení dieťatka je potrebné zvyšné mlieko z prsníkov odsať. Hoci aj naprázdno. Stimuluje sa tak ďalšia tvorba. Odsávať je potrebné aj 10 - 12 x denne, z toho 2 x v noci, najlepšie po každom dojčení. Bližšie v časti o odsávaní mlieka. Keď sa tvorba mlieka zvýši, dieťatku treba najprv ponúknuť prsník, keď sa začne hnevať, že mu už nejde, až vtedy treba pridať cievku s mliekom. Postupne, ako sa bude tvorba mlieka zvyšovať, prikrmovanie cievkou sa bude znižovať.

 

Ak je dieťa už trošku staršie, napr. 3 - 4 mesiace a slabšie priberá, netreba pridávať umelé mlieko, ale pridať tuhú stravu, napr. zeleninový príkrm. Normálne sa tuhá strava pridáva až po ukončenom 6. mesiaci života.

 

AK DIEŤA NIE JE OCHOTNÉ SAŤ

Ak mamička nemá žiadne mlieko alebo len veľmi málo a dieťa nie je ochotné sať, je potrebné opäť nepoužívať fľašu, ale alternatívne spôsoby dokrmovania a stimulovať prsníky k tvorbe mlieka odsávačkou. Keď už v prsníkoch mlieko bude, dieťatko ho prijme ochotnejšie. Bolo by nevhodné v takýchto prípadoch začať používať klobúčiky na dojčenie. Aj keď niekedy sa dieťatko na nich chytí, aj keď samotný prsník nechce, odučiť dieťa od klobúčika je pomerne obtiažne, niekedy až nemožné a klobúčik vie urobiť veľa šarapaty. V čase, keď je potrebné dokrmovať ešte mimo prsníka, je dobré hlavne využívať cievku na prste - vtedy sa súčasne stimuluje aj sací bod, ktorý je uložení na podnebí.

krmeniepoprste

Je nevyhnutné skúšať prikladať dieťatko k prsníku!!! Len tak sa naučí sať z prsníka. Najlepšie pri každom kŕmení treba najpr dať dieťatko na prsník. Alebo skúsiť inú variantu - prvotný veľký hlad uspokojiť cievkou s mliekom, nechať trochu pocuckať, potom preložiť na prsník. Keď to nejde, opäť sa vrátiť k cievke. Možno to bude trvať niekoľko dní, niekedy aj týždňov!!!! Ale trpezlivosť sa v tomto prípade oplatí. Zvlášť keď sa už mamičke zvýšila tvorba mlieka odsávaním, dieťa bude ochotnejšie prijať bradavku. Ako lákadlo môžeme pred každým dojčením vytlačiť trochu mlieka na bradavku.