Dojčiaca mamička a jej zdravie

Veľmi často počujeme z rôznych úst hovoriť o negatívnom účinku dojčenia na matku, jej zuby, kosti. Tieto informácie pochádzajú z minulosti, keď ešte nebolo dosť informácií o tvorbe mlieka, hospodárení organizmu s prijatými látkami zo stravy, či správnej výžive počas dojčenia. V dnešnej dobe je už známe, že vďaka hormonálnym zmenám počas dojčenia vie organizmus matky oveľa lepšie spracovať potravu, aj využiť napr. vápnik z potravy. Dlhodobo dojčiace ženy tým získavajú ochranu napr. proti osteoporóze. Samozrejme, dojčiaca žena má mať zdravú, vyváženú stravu. A toto je častý problém - mamičky sa často bezdôvodne týrajú výrazným obmedzením jedál, ktoré by potenciálne mohli u dieťatka spôsobiť napr. koliku, ich zoznam je taký dlhý, že z toho vychádza naozaj len niekoľko povolených potravín. Toto obmedzovanie nie je žiadúce ani potrebné - bližšie k stravovaniu si pozrite sekciu Jedálniček dojčiacej mamičky. Čo sa týka mýtusu o tom, že každe dieťa stojí matku jeden zub, je to naozaj mylná informácia, keďže dieťa si nedokáže vytiahnuť napr. vápnik, ktorý je už uložený v kostiach či zuboch, jednoducho to nie je možné. Áno, je pravda, že matky po tehotenstve a počas či po dojčení môžu mať nejaké problémy so zubami, ale to je často dôsledok tehotenského vracania, nemožnosti alebo nevládania umývania si zubov, konzumácia väčšieho množstva sladkostí, nedostatočne výživnej stravy a podobne. Podobne je to s obviňovaním dojčenia z vypadávania vlasov a zo všetkých možných zdravotných problémov. Nuž, skúsme porozmýšľať, či to dojčenie náhodou neobviňujeme neprávom....

Je veľmi častá situácia, keď dojčiaca matka potrebuje užiť nejaké lieky a je z toho dosť neistá - nevie, či môže... Užívanie liekov dojčiacou mamičkou zďaleka nepredstavuje až takú prekážku dojčenia, ako sa verejnosť, často aj lekári, domnieva. Väčšina liekov preniká do materského mlieka iba v minimálnych množstvách. A mnohé z liekov, ktoré sa do MM dostanú, nie sú pre dieťatko nebezpečné. Práve to, že mamička musí začat nejakú liečbu, je veľmi častým a neopodstatneným dôvodom na predčasné ukončenie dojčenia, čo je veľká škoda. 

Na príbalových letákoch často vidíme informáciu, že liek nie je vhodný pre tehotné a dojčiace matky, alebo že je vhodný len na odporúčanie lekára. Tieto informácie sú niekedy nesprávne. Sú tam len z dôvodu, že výrobca sa obáva napísať odporúčanie pre dojčiace matky. A robiť výskum na dojčiacich matkách je neetické. Veď ktorá mamička by sa dobrovoľne dala na to, aby na nej skúšali nový liek a zisťovali, či sa to na jej dieťatku nejako nepriaznivo neprejaví.... Pri niektorých liekoch je teda napísané, že sú nevhodné pre dojčiace matky, napriek tomu prax dokázala, že v skutočnosti tento liek nerobí dojčiacim matkám ani deťom žiadne problémy.

 

Lieky, ktoré je možné bez problémov podávať:

- lieky proti teplote a bolesti - napr. Paralen, Panadol, Ibalgin, Acylpyrin

- lieky na kašeľ - najvhodnejší je Ambrosan, Mucosolvan

- lieky proti nádche - akékoľvek nosné kvapky

- antihistaminiká - najvhodnejší je Claritine, Zyrtec

- profylaxia astmy a alergických prejavov - napr. Cromobene, Cromohexal

- antibiotika - najvhodnejšie sú cefalosporínové a penicilínové - napr. Amoclen, Augmentin, V-Penicilin, Duracef

- anestetiká

- doplnky výživy