Načo je dobré materské mlieko?

 

Pre mamičky, ktoré sú z dojčenia nadšené, aj pre tie, ktoré si myslia, že život bude bez dojčenia krajší - pár podložených poznatkov, načo je materské mlieko dobré:

 

  • obsahuje všetky živiny, ktoré dieťa potrebuje. Dokonca mlieko matky nedonoseného dieťatka je presne prispôsobené na práve jeho potreby vyplývajúce z nezrelosti. Zloženie materského mlieka sa mení počas celej doby dojčenia - prispôsobuje sa potrebám dieťaťa
  • V Deklarácii o ochrane, propagovaní a podpore dojčenia (Deklarácia Innocenti) sa tiež uvádza, že dojčenie zabezpečuje ideálnu výživu pre dieťa, podporuje jeho rast a zdravý vývoj, znižuje jeho náchylnosť k infekčným chorobám, znižuje chorobnosť či dokonca úmrtnosť ako také. Navyše, prospieva aj dojčiacim matkám tým, že ich chráni pred niektorými ochoreniami. Napríklad znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka či vaječníkov a predlžuje aj obdobie medzi dvoma tehotenstvami. Dlhé dojčenie ich chráni aj pred artritídou, čo oznámili v októbri 2002 americkí reumatológovia na výročnom stretnutí v New Orleanse. Pri dojčení sa prehlbuje citové puto medzi matkou a dieťaťom.
  • Odborné štúdie publikované po roku 2000 ukazujú, že deti, ktoré matka dojčila prvých šesť mesiacov, majú vo veku päť rokov vyššie IQ v porovnaní s deťmi, čo pili materské mlieko 12 týždňov a menej.

  • Materské mlieko je svojím zložením nenahraditeľné a jedinečné, obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje na adaptáciu na nové prostredie. Okrem živín sú v ňom aj protilátky a elementy podporujúce dozrievanie mozgu, endokrinného a tráviaceho systému. Mnohí vedci, pediatri a pracovníci novorodeneckých oddelení konštatujú, že mimoriadne pozitívum dojčenia spočíva v jeho psychosociálnom faktore - prehlbovaní vzťahu medzi novým človekom a jeho matkou.
  • Dojčenie je pre dieťa optimálna výživa, prísun hormónov, rastových faktorov, prísun protilátok, vyzrievanie imunitneho systému, adaptácia tráviaceho systému
  • Dojčenie pre matku - vytvára prospešnú hormonálnu situáciu - produkciu hormónov, podporuje emocionálnu väzbu na dieťa, zastavuje krvácanie po pôrode, prevencia rakoviny prsníka a osteoporózy v menopauze. Mamička sa rýchlejšie vráti k pôvodnej postave pred tehotenstvom. U žien, ktoré kojili, existuje štatisticky menšie riziko rakoviny prsníka a vaječníkov. I nižší výskyt roztrúsenej sklerózy u týchto žien sa dnes dáva do súvislosti práve s dojčením.
  • Materské mlieko sa s úspechom používa ako kvapky do nosa pre malé detičky, ktoré trápi nádcha, ako kvapky do očí pri ľahkých zápaloch očiek, dokonca na liečbu zapareného zadočka (napr. premoknutou prsnou vložkou pred vyhodením ešte potrieť zadoček bábätka - aj preventívne)
  • Dojčené deti sú podstatne menej choré, menej často trpia nadváhou, cukrovkou, Crohnovou chorobou, zhubnými ochoreniami lymfatického systému. Riziko diabetu je u dojčených detí dokonca o 50 percent nižšie než u nedojčených detí. I v tomto prípade je tým nižšie, čím dlhšie je dieťa dojčené. Ako preukázali nové štúdie, s predĺžujúcou sa dobou dojčenia sa tiež zvyšuje ochrana proti zhubným nádorovým ochoreniam.



Momentálny stav s dojčením v SR r. 2010      - v 1. mesiaci života bábätka dojčí skoro 90 % žien 
                                                                            - v 4. mesiaci 60 % žien 
                                                                            - v 6. mesiaci 40 % žien 
V 60. a 70-tych rokoch (generácia našich mám) dojčilo v 3. mesiaci len 16 % žien.