Odmieta dojčenie, odmieta jeden prsník

Niekedy sa stane, že bábätko začne odmietať dojčenie, alebo jeden z prsníkov. Niekedy je na to ťažko prísť, ale ono svoj dôvod určite má. 

 

Ak odmieta jeden z prsníkov, zvyčajne je problém v tom, že je v ňom menej mliečka, alebo je pre dieťatko z nejakého dôvodu ťažšie získateľné. Na dojčenie stačí aj jeden prsník. To ale niekedy prináša aj problémy. Keď mamička dojčí z oboch prsníkov, tak ak dieťatku nestačí jeden prsník, môže mu ponúknuť druhý, čo pri tomto probléme nie je možné. Preto odporúčam v prvom rade skúsiť vyhecovať tvorbu mlieka, teda keď ho dieťa odmieta, odsávať ho odsávačkou a pravidelne takto stimulovať. Je veľmi pravdepodobné, že ak sa v ňom zvýši tvorba mlieka, tak dieťatko prsník opäť prijme.

 

Niekedy dieťa začne odmietať dojčenie z dôvodu zmätenia fľašou. Mamičky niekedy pridavaju bábätku umelé alebo materské mlieko popri dojčení aj z fľaše a zdá sa im, že dieťatko fľašu aj prsník prijíma rovnako. Je to zradná situácia, ktorá často vyvrcholí odmietaním prsníka po istom čase. Rovnako zradný je aj cumlík!

 

V prípade odmietania dojčenia je potrebné skontrolovať pusinku bábätka, či tam nemá nejaký problém, boľačku, aftu, žabku (soor) alebo niečo podobné.

 

Niekedy sa to môže prílišná nervozita mamičky, ktorú dieťatko vycíti, menštruácia mamičky, únava bábätka.

 

Môže to byť aj reakcia na pomalý alebo rýchly tok mliečka. Ak bábätku tečie mliečko pomaly, na prsníku zaspáva, ale keď je väčšie, môže ho odmietať alebo sa zlostiť. Ak je mliečka veľa, bábätkám to zväčša až tak nevadí, ale starším deťom to môže začať vadiť okolo 3 mesiacov veku.

 

Nie je dobré bábätko na prsník nútiť ani násilne predlžovať intervaly. Stále platí zásada dojčenia na požiadanie. Bábätko sa dojčí na požiadanie niekedy aj každú 1,5 hodinu, trojmesačné sa môže dojčiť už len každé 2,5 hodiny. To len pre príklad - nech si bábätko samo rozhodne, kedy sa chce dojčiť. Tlačiť mu prsník nasilu sa neoplatí.

 

Ak dieťa začne odmietať jeden prsník a žiadne rada nepomáha - nech je pre vás povzbudením to, že dojčiť sa dá aj len z jedného prsníka.

 

Ak jednoducho odmieta akýkoľvek pokus o dojčenie, treba skúsiť v prvom rade nakŕmiť bábätko v polospánku alebo v spánku a využívať prípadnú ochotu papať z prsníkov aspoň v noci. Cez deň ponúkať, skúšať rôzne polohy, zmeniť miestnosť, kde sa dojčí či skúsiť odísť napr. k starým rodičom - dieťa bude zaujaté niečím iným - a možno prsník prijme takto. Nasilu netreba tlačiť, keď vidíte, že tade cesta nevedie, radšej nechať tak, prsníky odsať a nakŕmiť dieťatko lyžičkou či pohárikom. Dieťatko by malo mať len príjemné skúsenosti na prsníku.

 

Teda aj v prípade takéhoto štrajku prsníka treba jednoznačne udržiavať, príp. aj zvyšovať tvorbu mlieka!!! Aby keď sa dieťatko náhodou prisaje, aby bolo odmenené a nie znova frustrované. Samozrejme, treba zvážiť, čo štrajk spôsobilo. Ak sme doteraz dokrmovali fľašou, fľašu treba zrušiť, rovnako ako cumlík na ukľudnenie. Ak sa znížila tvorba mlieka, skúsiť tvorbu viac naštartovať. Ak mamička dostala menštruáciu, tak sa nedá robiť nič, len to obdobie prečkať a skúšať, skúšať - malo by to prejsť. A hlavne - veľa, veľa trpezlivosti. Stojí to za to!

 

Čo môže mamička urobiť:

  • odsávať mliečko približne každé 3 hodiny, resp. v intervale, v akom by bábätko pilo. Ak by sa prsnik niekoľko hodín nevyprázdňoval, mohla by sa laktácia utlmiť.
  • skúsiť dojčiť úplne neprebraté bábätko, v polospánku, alebo v noci, hoci aj poležiačky
  • v prípade odmietania jedného prsníka pred dojčením odmietaný prsník nahriať, rozmasírovať, piť počas dojčenia teplý nápoj - aby mliečko rýchlejšie a ľahšie tieklo, vtedy ho dieťatko ľahšie prijme. AK napriek tomu dieťatko jeden prsník odmieta, alebo pije len veľmi krátko, odporúčam zobrať po dojčení ešte odsávačku do ruky a nahradiť satie dieťatka takto. Odsaté mlieko môžete v prípade potreby dieťatku dať, ak netreba, že mu stačil druhý prsník, mlieko si môžete zamraziť na horšie časy.
  • nechať mu čas, keď bude hladné, malo by sa chytiť. Nie je to ale zásada. Ak dieťatko už pár hodín neprijíma mlieko, je potrebné mu podať aspoň časť odstriekaného mlieka alternatívne - striekačkou, lyžičkou, cievkou. Ak vidíme, že dieťatko alternatívne mlieko prijíma, skúsiť ho po miernom nakŕmení priložiť.
  • čo najviac sa dieťatku v pokoji venovať, nosiť, ísť na prechádzku, dať si ho do šatky, babyvaku, zobliecť sa do pol pása a ležať spolu v posteli - kontakt koža na kožu, nenápadne ponúkať prsník
  • skúsiť dojčiť inak, ako sme boli zvyknuté - zmeniť polohu, miestnosť, dojčiť počas chôdze po byte
  • mamička by mala byť kľudná, malo by sa to utriasť, niekedy je to len chvíľková záležitosť, treba to prekonať. Dieťatko je barometer mamkinej nálady, keď mamka zostresuje, dieťatko to vycíti a môže byť plačlivé a odmietavé. Takže hlavu hore, trpezlivosť, zamotať sa na dva dni do perín, venovať sa dieťatku a malo by sa to utriasť.