Odsávanie materského mliečka

Odsávanie materského mlieka je niekedy nevyhnutné. Hlavne v prípade, keď je bábätko odlúčené od mamičky, je napr. v inkubátore, alebo má nejaké zdravotné problémy. Určite aj vtedy, ak dieťatko z nejakého dôvodu nevie sať z prsníkov, resp. vysaje veľmi málo. Rovnako je potrebné stimulovať tvorbu mlieka aj v prípade, že mamička má málo mlieka a potrebuje tvorbu mliečka zvýšiť. Prostredníctvom odsávania dokážete udržať tvorbu mlieka aj bez dojčenia, ktoré nie je napr. v tejto dobe možné. Časť mlieka je možné odstriekať aj pred dojčením, keď niekoľko dní po pôrode dôjde k bolestivo zdureným prsníkom, na ktoré sa často dieťatko ani nedokáže prisať - dvorce sú tvrdé, bábätkom ťažko uchopiteľné (vtedy odstiekajte len malé množstvo mlieka alebo si ho tzv. kvetinkovou masážou posuňte do hlbších častí prsníka).

 

Vyvarujte sa tomu, aby ste dlhodobo odsávali a dávali dieťatku mliečko z fľaše - dojčenie nie je len kŕmenie!!! Je to pobyt dieťatka na prsníku, počas ktorého sa uspokojuje nielen jeho hlad a smäd, ale vo veľkej miere aj mnohé iné potreby. Ak máte problém, že dieťa sa na prsník nevie prisať alebo to robíte z iných dôvodov, skúste radšej osloviť laktačnú poradkyňu, či vám v tom nedokáže pomôcť. Principiálne - je výborné, že dieťa nie je kŕmené umelým mliekom, ale materským, ale po prvé - toto nedokážete robiť dlhodobo, poznám naozaj vytrvalé mamičky, ktoré potiahli maximálne do pol roka, výnimočne do roka. A dieťatko potrebuje dojčenie naozaj dlhšie. A podruhé - prídete o práve tie vlastnosti dojčenia, kde fľaša naozaj nepomôže - uspávanie, ukľudňovanie, upokojovanie pri chorobách či raste zúbkov a podobne. Vtedy naozaj nepomôže bábätku, keď bude jesť navyše (a potom sa čudujeme, že dospelí si zaháňajú problémy či starosti jedením, sladkosťami či nočným vyjedaním chladničky :-(.

 

Odsávať je možné ručne, mechanickou (manuálnou) alebo elektrickou odsávačkou.

 

Odsávať ručne je dosť namáhavé, aj keď vraj šetrnejšie pre bradavky. Väčšina mamičiek má s ručným odsávaním problémy. Ideálne je mať doma ešte pred pôrodom zakúpenú mechanickú odsávačku. V prípade, že mamička potrebuje z nejakého dôvodu odsávať dlhodobo, je lepšie zaobstarať si elektrickú odsávačku. Odsávanie je rýchlejšie a efektívnejšie, okrem toho mamičke "neodpadávajú" ruky od únavy. Je síce finančne náročnejšia, ale dá sa zohnať aj cez nejaký mamičkovský bazár lacnejšie, resp. neskôr predať. Ak plánujete viac detí, je kúpa kvalitnej odsávačky pri prvom dieťatku výborna investícia aj do budúcna.

 

Odsávačka sa často používa len v prvých týždňoch po pôrode. Keď sú už mamička s bábätkom doma a dobre sa rozbehne dojčenie, odsávačku môžeme odložiť.  Niekedy sa stane, že mamičke sa upchá mliekovod, čo sa prejaví boľavou zdureninou a niekedy nepomôže samotné satie bábätka, ale treba si pomôcť aj odsávačkou. Znova môže prísť na rad, keď bábätku potrebujeme obohatiť jedálniček po 6. mesiaci života príkrmami. Bábätka totiž oveľa lepšie prijímajú príkrmy, ak je v nich zamiešané materské mlieko. Odsaté mlieko sa dá použiť aj na prípravu kašičiek. A niekedy je potrebné opať použiť odsávačku, ak dôjde k odstaveniu dieťatka a mamičke sa istý čas ešte tvorí mlieko. V tom prípade je potrebné trochu mlieka odstriekať, aby sa uvoľnilo napätie v prsníkoch. Po pár dňoch sa laktácia utlmí natoľko, že už nie je potrebné pomáhať si odsávačkou.

Pri použití odsávačky je dôležité ich správne priloženie, aby sa bradavka nepoškodila. Pri odsávaní sa predkloňte, aby sa mliečko nevracalo späť zo zbernej nádoby do lievika.

 

Osobne odporúčam mamičkám, aby si v čase, keď odstriekavajú prebytočné mliečko, nechali aspoň zo 2-3 fľaštičky v mrazničke. V prípade, že mamička napr. potrebuje ísť na nejaké vyšetrenie, môže opatrovníkovi nechať mrazené mliečko a opatrovník v prípade núdze môže podať toto mliečko bábätku alternatívne, napr. lyžičkou, pohárikom alebo cievkou pop prste. Alebo pre prípad náhody, človek nikdy nevie. Niekedy nám toto mliečko pomôže, keď náhodou dôjde k výraznému poklesu tvorby mlieka na prekrytie času, kým sa tvorba opäť rozbehne.

Mliečko sa skladuje v mrazničke vo vyvarených sklenených fľaštičkách, napr. od detskej výživy alebo v špeciálnych sáčkoch na mat. mlieko.

 

 STAROSTLIVOSŤ O ODSÁVAČKU

Časti, ktoré prichádzajú do styku s mliekom, treba starostlivo držať v čistote. Tieto časti môžeme očistiť mechanicky kefkou určenou len na tento účel, opláchneme v horúcej až vriacej vode, potom v studenej. Raz za 24 hodín je potrebné odsávačku vyvariť - 3 až 5 minút vo vriacej vode. Potom vybrať na vyžehlenú utierku a prikryť ďalšou čistou utierkou.

 

POSTUP PRI ODSÁVANÍ MATERSKÉHO MLIEKA

- pred odsávaním si umyjeme ruky, nahrejeme prsia v teplej sprche, alebo si namočíme látkovú plienku do veľmi teplej vody (akú teplotu znesieme), prikladáme na prsníky, rozmasírujeme krúživými pohybmi, od bázy smerom k bradavke, prsníky nahnuté dopredu vytrasieme (pozri obrázok), prsník zobrieme medzi dlane pravej a ľavej ruky a proti sebe masírujeme.

masáž pred dojčením, odsávaním, strasením prsníka tiež pomôžeme mliečku ľahko tiecťmsaž chrbta pred dojčením, odsávaním

Na druhom obrázku je spôsob masáže, ktorú mamičke môže urobiť manžel alebo niekto, kto je k dispozícii. Ak to je možné, počas masírovania alebo už počas samotného odsávania pijeme najlepšie teplý nápoj (čaj, kávu z kávoviny). Zoberieme si odsávačku, priložíme k prsníku. Ak máme dvojfázovú odsávačku, začneme odsávať rýchlymi pohybmi. Je možné, že istý čas budete odsávať naprázdno. Nevadí, bude to len v čase, ak sa laktácia ešte len rozbieha alebo je v prsník zatiaľ prázdny. Aj stimulácia naprázdno je v tomto období výborná. Keď mliečko začne tiecť, prejdeme na druhú fázu, teda pomalé, dlhé pohyby. Budete vidieť, ako mliečko strieka niekoľkými pramienkami. Niekedy len odkvapkáva. Odsávajte krátko - dokopy 15-20 minút z obidvoch prsníkov, max. pol hodinu, prsníky striedajte. Napr. 5 minút ľavý, 5 minút pravý, 3 minúty ľavý, 3 minúty pravý. Nemá zmysel odsávať napr. hodinu. Radšej odsávať každé 2 hodiny, ale len do tej pol hodiny. Postupne sa tvorba mlieka bude zvyšovať. Zapisujte si, koľko ml ste o koľkej hodine odsali. Budete mať prehľad, kedy ste naposledy odsávali, aj sa potešíte, keď uvidíte, že tvorba mliečka sa zvyšuje. Dobré je sledovať naozaj aj čas odsávania, keďže by bolo naozaj dobré odsávať denne minimálne 8 x, z toho minimálne 1 x v noci. Pri odsávaní sa riaďte skôr tokom mlieka ako časom.

 

Pred vlastným odstriekavaním sa pohodlne usaďte, pripravte si poruke všetko potrebné. Napite sa. Ak bábätko nemáte pri sebe, zoberte si aspoň jeho fotku či kúsok oblečenia. Psychika veľmi pôsobí na dojčenie.  Zvlášť, ak máte nedonosené alebo choré bábätko - verte, že materské mlieko je to najlepšie, čo môžete pre svoje bábo urobiť!!! Je to pre neho LIEK!!!

 

V prípade, že máte málo mliečka a potrebujete trochu stimulovať jeho tvorbu, odsávajte po každom dojčení. V prípade, že bábätko naozaj často papá, asi ani nebudete mať čas odsávať. Využite teda čas, keď je bábätko na prsníku a stláčajte prsník. Nahradíte tým istým spôsobom odsávačku.

Ak musíte dieťa dokrmovať aj umelým mliekom, lebo množstvo materského mlieka mu nestačí, odsávajte po dojčení aspň v čase, keď pridávate umelé mlieko. Ako ináč sa prsníky dozvedia, že mlieka je málo a majú tvoriť viac, aby ste nemuseli kombinovať? Ak musite prikrmovať umelým mliekom, radšej dieťatku pridávajte malé dávky, napr. v rozmädzí 30-60 ml, aby sa dieťatko čo najskôr zobudilo. Ak do neho nalejete napríklad 120 ml, tak bude spať hodiny a váš prsník bude stáť nevyprázdnený. Pamätajte na to, že čím viac budete dojčiť, tým viac mlieka sa vám bude tvoriť. A mlieko sa tvorí aj počas samotného dojčenia! V takom prípade si pridajte aj prípravky, ktoré sú určené na zvýšenie tvorby mlieka - čaj pre dojčiace matky, benedikt lekársky, senovka grécka a pod.  Určite využite čas po dojčení, prsník je vtedy ako keby nastavený na vylučovanie mlieka, takže mlieko ľahšie pôjde. Aj keby ste mali odsať len pár kvapiek, aj to stojí za to.

 

Len pre zaujímavosť - jeden liter materského mlieka je na Slovensku ocenený na 27,79 eur (837,20 Sk). V Taliansku je to 80 eur, vo Veľkej Británii 160 eur, v Nemecku 140 eur, v Rakúsku 40 eur. Nuž, vzácne a drahé materské mliečko....

 

 

 RUČNÉ ODSÁVANIE MLIEKA (s použitím informácií z čas. Mama a ja 2/2010, 2/2011, Všechno o kojení)

Kolostrum sa odstriekava do sterilnej 20 ml skúmavky. Prechodné a zrelé mlieko sa odstriekava do vyvarenej dojčenskej fľašky alebo napr. do fľastičky od výživy. Mlieko sa zhromažďuje nie v bradavke, ale v sínusoch pod dvorcom. Priložte palec a ukazovák jednej ruky na rozhranie dvorca a pokožky prsníka tak, že palec bude akoby na číslici 12 na hodinách a ukazovák na číslici 6 (oproti sebe). Zaborte prsty dovnútra, smerom na rebrá. Celý prsník ostatnými prstami a dlaňou pritlačí k hrudníku asi o 1-2 cm.  Držte zaborené a stláčajte ich oproti sebe. Medzi palcom a ukazovákom rytmicky stláča prsník, resp. okraj dvorca proti sebe v miestach vyústenia mliekovodov. Niekedy sa dajú mliekovody nahmatať, majú tvar hrčiek, vtedy treba tlačiť priamo na ne. Tento pohyb rytmicky opakujte - stlačenie, uvoľnenie, stlačenie, uvoľnenie. Keď mlieko prestane vytekať, presuňte palec a -ukazovák na "hodiny" 3 a 9 a postup opakujte. Mlieko začína kvapkať až po viacerých stlačeniach. Ak začne čoskoro pôsobiť oxytocínový reflex, začne striekať v pramienkoch. Prsty sa nesmú šmýkať po dvorci k bradavke.Tvar písmena C je potrebné trochu otvárať a zatvárať. Pri otváraní sa špičky palca a ukazováka ľahko vnoria dozadu do prsníka, pri uzatváraní sa ľahkým tlakom posunú dopredu k bradavke. Nemá to byť hladenie po povrchu kože, ale kĺzavý pohyb do hĺbky, ktorým zozadu dopredu vyprázdňujete vnútorné mliečne sínusy, kým mlieko nezačne tiecť. Ak chcete získať viac mlieka, prsníky po piatich minútach striedajte a medzitým ich výdatne pomasírujte.