Prestalo priberať

Niekedy sa stáva, že nádherne sa dojčiace dieťatko po istom čase začne menej sať, menej priberať, na prsníku sa zlostí a podobne. Keď mamička zistí, že bábätko priberá málo, často sa zľakne, že "stráca" mlieko a začne sa kolotoč dokrmovania umelým mliekom, ktorý často končí, žiaľ, odstavením dieťatka. Mlieko sa nedá len tak stratiť niekde na ulici, takže sa tento problém treba pokúsiť riešiť.

 

Maličké novorodeniatko, ak mu ide málo mliečka, často na prsníku zaspáva. Väčšie dieťatko sa pri malom toku mlieka zlostí. Na druhej strane, je prirodzené, že sa dieťatku spomalí priberanie v druhom, treťom mesiaci života. Čím je dieťatko staršie, tým pomalšie priberá. Nemôžeme očakávať, že dieťa priberie každý mesiac takmer kilo, tak ako to zvykne byť v prvom mesiaci.

 

Naozaj sa niekedy stáva, že sa mamičke zníži tvorba mlieka. Niekedy je príčinou to, že dieťatko nesprávne saje, teda saje naprázdno, nesaje mlieko. Je potrebné to stále kontrolovať. Krátke, rýchle sacie pohyby spúšťajú mlieko, ale dieťatko mlieko neprijíma. Až keď začne dieťa sať v trojdobom rytme s pauzou v brade, vtedy prijíma, prehĺta mlieko. Je potrebné skontrolovať aj pusinku dieťatka, či tam nemá nejaký problém, ktorý bráni kvalitnému prisatiu a saniu (napr. žabka, afty,...). Ak dieťatko pije, brada mu klesne a zostane chvíľku stáť - vtedy prehĺta mliečko. Ak bábätko len pije naprázdno, ak robí robí len krátke, rýchle pohyby, neskôr sa odťahuje, naťahuje bradavku, mrnčí - zvykne to byť reakcia na to, že mliečko mu nejde. Treba ho v tej chvíli preložiť na druhý prsník, príp. prsníky vystriedať viackrát.

 

Mamička si niekedy za zníženie mlieka môže sama. Snaží sa umelo zväčšiť intervaly medzi dojčením, snaží sa odstrániť nočné dojčenie, naučiť dieťa spať celú noc. Niekedy zníženie tvorby mlieka spôsobí začatie užívania hormonálnej antikoncepcie, ďalšie tehotenstvo mamičky, používanie fľaše, klobúčikov, dlhodobé používanie cumlíkov, choroba alebo prílišná únava mamičky.

 

 

V tomto období je potrebné skúsiť tieto možnosti nápravy:

- prikladať dieťa na obidva prsníky podľa potreby. Teda ak dieťaťu nestačí jeden prsník, treba mu ponúknuť aj druhý, aj viackrát prestriedať

- upokojiť sa, nestresovať sa hneď s umelou výživou

- prikladať dieťa čo najčastejšie, aj v noci

- ak mamička dovtedy dávala dieťatku cumlík, okamžite cumlík zrušiť

- kontrolovať, či dieťa naozaj pije

- používať stláčanie prsníka

- nasadiť si prípravky na podporu mlieka - senovku grécku, benedikt, vybublinkovanú vineu, kávu z kávoviny, čaje pre dojčiace matky,.... bližšie v odseku Málo mliečka

- po dojčení je možné ešte stimulovať bradavky odsávačkou, hoci aj naprázdno (nie dlho, len pár minút)

-  sledovať plienky, častejšie sa chodiť odvážiť do poradne, veľa sa nosiť, mojkať, hojdať, spievať,...

- viac stráviť s dieťatkom kontaktom koža na kožu - dieťatko len v plienka, mamka zoblečená do pol pása, na vyvýšených vankúšoch, spolu prikrytí paplónom

- v prípade, že je nevyhnutné dokrmovanie, nerobiť to fľašou, ale alternatívne - bližšie o tom píšem v časti Málo mlieka. Neodporúčam naraz pridávať veľké množstvo dokrmu, keďže dieťa bude potom dlho nasýtené a prsníky budú stáť nevyprázdnené. Takže radšej menšie množstvá, ale častejšie, ak treba.

 

 

 Ak je už dieťa staršie ako 3 - 4 mesiace a je predsa potrebné ho dokrmovať, nie je nutné dokrmovať umelý mliekom, ale radšej predčasne pridať tuhú stravu. Treba mu ju podať po dojčení, ak je stále hladné. Tuhá strava sa normálne začína pridávať až po ukončení 6. mesiaca života dieťaťa. V takom prípade ale treba začať skôr. Na začiatku to môže byť bezlepková kaša bez mlieka - t.j. nemliečna kaša, ktorú ale treba pripraviť s prevarenou vodou alebo odstriekaným mliečkom (aj keď pôvodne bola určená na rozrobenie s mliekom) - napr. ryžová, pohánková, kukuričná. Zelenina - mrkva, zemiak, príp. zelenina zmiešaná s bezlepkovou bezmliečnou kašou. Tento príkrm sa ale dáva až po dojčení, keď je dieťa viditeľne hladné a mamička mu nemá čo dať, môže sa pridávať po trochu aj viackrát denne, podľa potreby.