Problémy s prsníkmi

NALIATIE PRSNÍKOV PO PôRODE

 

Približne medzi 2. - 6. dňom po pôrode dochádza u väčšiny mamičiek k problému s prílišným naliatím prsníkov, prsia sú tvrdé, horúce, boľavé. Niektoré mamičky tvrdia, že im "prišlo mlieko". Nie je to celkom pravda. Mlieko mali už predtým, ale v tomto čase, často sa to začne v noci, resp. mamička sa s týmto problémom ráno zobudí, sa mliekom prsníky preplnia, ako keby práve vtedy nevedeli, čo sa vlastne od nich očakáva, tak produkujú oveľa viac, ako dieťa dokáže prijať. Je to ale stav, ktorý pomerne rýchlo - v priebehu 1 - 2 dní pominie.

Pomôcť si môžete takto:

- ponúkať dieťatku prsník čo najčastejšie

- pomedzi dojčenie prikladať na prsníky chladné obklady, buď len namočenú látkovú plienku do  studenej vody, alebo kapustné listy z čerstvej kapusty (jemne naklepať tĺčikom na mäso alebo opačnou stranou noža alebo povaľkajte valčekom na cesto). Kapustou obaľte prsníky na cca 20 minút, stačí aj 2 x denne, alebo podľa potreby hoci aj na celý deň, kým sa stav nezlepší

- kapustné listy aj mierne znižujú tvorbu mlieka

- v prípade veľkej bolesti z preplnenia prsníkov si môžete dať aj tabletku Ibuprofénu (200 mg) alebo Paralenu (Panadolu)

- v prípade, že dieťa sa nie je schopné ani prisať na prsník kvôli prílišnému naliatiu a tým "strateniu" bradaviek, je potrebné pred dojčením trochu mlieka odstriekať buď ručne alebo odsávačkou - len kvôli zmäkčeniu dvorca a lepšiemu uchyteniu bradavky.

- použite tzv. kvetinkovú masáž - mlieko tak zatlačíte hlbšie do prsníka a dieťatko sa ľahšie prisaje. Ukazovák, prostredníka prsteník oboch rúk priložte okolo bradavky jedného prsníka tak, aby boli prsty ľavej ruky na ľavej strane okolo bradavky a prsty pravej ruky okolo pravej strany bradavky. V strede je bradavka a okolo nej šesť prstov. Teraz intenzívne tlačte prsty smerom dovnútra do prsníka.

- po dojčení netreba mlieko odsávať do dna. Ak si dieťatko vypilo časť mlieka a mamička pociťuje uľavu, nie je potrebné zvyšok mlieka odsávať, aby sa znova nenavyšovala produkcia. V prípade, že dieťatko vypilo mlieko len z jedného prsníka a druhý prsník je preplnený až tak, že je to mamičke nepríjemné, je potrebné ho trochu odstriekať, len do pocitu úľavy.

- prsia si pred dojčením rozmasírujte

 

Masáž mliečnych žliaz podľa Chele Marmetovej (s použítím knihy Všechno o kojení, Vivien Weigert)

- táto masáž uvoľňuje a otvára mliekovody. Neprechádza sa pri nej po koži, ale jemným tlakom masíruje pod ňou ležiace tkanivo tak, že sa dvoma alebo troma špičkami prstov krúži na miete. Robte tieto krúžky postupne vedľa seba a masírujte tak celý prsník okolo, od miesta, kde prsník pri hrudníku začína, špirálovite k dvorcu. Na miestach, kde cítite zatvrdlinu, zotrvajte dlhšiu dobu. Netlačte príliš, aby vás to nebolelo. Účinné je i jemné vibrovanie končekmi prstov, zvlášť pri upchatom mliekovode, pretože silnejší tlak pri tom bolí. Na záver sa predkloňte dopredu, jemne prsníky vytriasajte a súčasne okolo nich prechádzajte plochými dlaňami od hrudníka smerom k bradavke a cez ňu. Touto technikou môžete masírovať oba prsníky súčasne. Ušetríte si tým cas a povzbudíte vypudzovací reflex.

 

UPCHATIE MLIEKOVODOV - RETENCIA

Niekedy sa stane, že mamičku začne pobolievať prsník v niektorej oblasti, najčastejšie pod pazuchou.  Je to také citlivé miesto, často sa dá nahmataťbolestivá zatvrdlinka alebo hrudka, často je to jedna časť, napr. štvrtina prsníka, veľmi často v časti pod pazuchou. Môže to byť znak upchatia mliekovodu. Mlieko obsahuje tuk a niekedy tento tuk upchá mliečny vývod, urobí tam takú mazovú zátku. Často sa dá pekne rozmasírovať pred priložením dieťatka, aby dieťatko zastavené mlieko vytiahlo. Je možné, že ak sa upchatie neodstráni do cca 2 dní, môže prerásť do zápalu prsníka, keďže mlieko z mliekovodov sa začne rozchádzať do okolitého tkaniva, preto je potrebné každé pobolievanie v prsníku liečiť čím skôr! Je možné, že mamičke vystúpi aj teplota, mierne. Ak sa s týmto problémom začne robiť čím skôr, zvykne to odísť v priebehu dvoch dní.

Keď prsník nahrejeme, dôkladne popozeráme bradavku na boľavej strane, či nevidíme žltkastú alebo bielu bodku, ktorá upchala mliekovod. Ak ju vidíme, opatrne si tento štoplík vytiahneme vydezinfikovanou ihlou. Často to pomôže okamžite, mliečko začne samovoľne vytekať, keďže sme odstránili mechanickú bariéru.

Čo treba robiť s upchatým mliekovodom?

- prsník nahrejte, vhodná je teplá sprcha 10-15 minút, v čo najteplejšej vode poriadne otepliť prsník, príp. nahrievať Bioptron lampou alebo infralampou

- priamo v sprche súskte prepichnúť bodku sterilnou ihlou smerom od bradavky. Niekedy sa neuvoľní úplne, ale bábätko si to uvoľní pri následnom dojčení. Môžete skúsiť vytlačiť si bodku aj rukou.

- ihneď dojčite, kým je prsník nahriaty

- striedajte polohy pri dojčení, najlepšie tak, aby brada dieťatka smerovala k postihnutému miestu - tam dieťatko vyťahá najefektívnejšie. Niekedy to znamená aj to, že si mamička musí ľahnúť na posteľ, dieťatko jej podá niekto ako keby spoza ramena alebo podobne. Ak bolí prsník pod pazuchou, je výborná futbalová poloha. Je možné, že poloha bude krkolomná, nechajte si pomôcť, ak máte niekoho doma.

- po dojčení si dajte na prsník obklad - buď z kapustných listov z čerstvej kapusty, alebo zo slivovice, bieleho vína, slivkového lekváru, tvarohu, surového strúhaného zemiaka.

 

Tento postup treba robiť niekedy aj niekoľkokrát, nevzdávajte to, keď sa to nepodarí na prvýkrát. Je možné, že aj keď sa vám podarí mliekovod spriechodniť, aj tak bude prsník mierne bolieť, keďže mliekovody sú veľmi roztiahnuté, ale určite to už bude len a len lepšie.

Niektorým mamičkám pomáha predchádzať upchávaniu mliekovodov užívanie Lecitínu 1200 mg. Je to výživový doplnok, ktorý je bežne k dostaniu v lekárňach. Má sa užívať v množstve 1 tobolka 4 x denne.  Zvlášť vhodné pre mamičky, ktoré majú sklon k upchávaniu mliekovodov.

 

ZÁPAL PRSNÍKA

 Zápal prsníka nevznikne len tak z ničoho nič. Väčšinou mu predchádza bolestivá zatvrdlina, hrčka, citlivé, bolestivé miesto. Je potrebné urobiť čo najskôr nejaké opatrenia, aby tento problém neprešiel do zápalu prsníka. Niekedy zápal prejde do prsníka z prasknutých bradaviek alebo z neošetrovaného upchatého mliekovodu. Zápal prsníka, teda mastitídu, sprevádzajú približne také príznaky ako upchatý mliekovod, ale obyčajne je bolesť prsníka väčšia, objavia sa červené fľaky na prsníku, vysoké teploty, celková schvátenosť, slabosť, malátnosť mamičky, prsník je zdurený a tvrdý takmer celý, príznaky nastupujú prudko. Nie každý zápal prsníka si vyžaduje antibiotickú liečbu - tie sú potrebné pri zhoršovaní príznakov napriek opatreniam a pretrvávajúcej teplote okolo 39 stupňov. Pri zápale prsníka pred dojčením odstiekame trochu mlieka na bavlnenú plienku alebo kúsok gázy. Prípadný hnis zostane na povrchu, mlieko vsiakne do podložky. Ak sa hnis objaví, trochu mlieka odstriekame, až kým sa hnis nestratí. Potom priložíme na dojčenie.

Pomôžu aj babské recepty:

- obklad z tvarohu - cca 1 cm vrstvu tvarohu dáme na kúsok látky, priložíme na prsník do vysušenia tvarohu

- surový strúhaný zemiak - na slzičkovom strúhadle, pozor na oblečenie, škvrny sa nedajú vyprať.

- listy čerstvej kapusty alebo viniča

- obklad z bieleho vína

- slivkový lekvár

- obklad z alchemilkového, rumančekového alebo šalviového čaju

- látková plienka namočená v studenej vode

Stále ale platí zásada, že pred dojčení prsník nahrievame, rozmasírujeme a pomedzi dojčenie chladíme a liečime.

Z postihnutého prsníka dojčíme čo najčastejšie. Používame stláčanie prsníka, nakoľko to bolesť dovoľuje. Môžeme pomáhať dieťatku vytiahnuť zatvrdlinku tým, že počas dojčenia hladkáme prsník smerom k bradavke na postihnutom mieste a tým trochu mlieko vytláčame.

 V prípade veľkých bolestí a ťažšieho spúšťania mlieka pomôže krátko dojčiť zo zdravého prsníka, potom preložiť k bolestivému prsníku. Mamička MUSÍ oddychovať, piť dostatočné množstvo tekutín. Ak treba, je možné zobrať si tabletku paralenu alebo ibuprofénu. V čase liečenia zápalu prsníke je potrebné odložiť podprsenku, aby prsník nebol stláčaný.