Stolica dojčeného dieťatka

 

- stolica dojčeného dieťatka zvykne byť mäkká v širokej škále farieb - od žltej, horčicovo-žltej, cez zelenú, s kúskami hlienov, bielymi bodkami alebo inými súčasťami. Každá takáto stolica je normálna. Dojčené dieťa v prvých týždnoch života by malo mať minimálne 2 veľké stolice denne. Toto je minimum. Ak ich má hoci oveľa viac, alebo okrem toho aj šprtnuté do každej plienky, je to v poriadku. Po 3. - 4. týždni života sa táto norma už mení - stolica môže prísť už len raz za pár dní, dokonca aj raz za pár týždňov. Materské mlieko sa totiž môže spracovať takmer bezo zbytku. Ak dieťa prospieva a nemá bolesti bruška, je to úplne v poriadku. V tomto období je pre maminu najdôležitejší ukazovateľ dostatočného dojčenia dostatočný počet premočených plienok - malo by ich byť 6 - 8 za 24 hodín.

 

ZELENÁ STOLICA

Často je zelená stolica označovaná ako hladová. Nie je to tak.  So zelenou stolicou sa stretávame u dojčeného dieťaťa napr. vtedy, ak pije viac predného mlieka. Predné mlieko obsahuje viac mliečneho cukru, zadné mlieko viac tuku. Preto je potrebné pred tým, ako dieťa preložíme na druhý prsník, dbať o to, aby vypilo dostatočne mliečko z prvého prsníka, nech naozaj vypije aj zadné mlieko. Práve zvýšený prísun mliečneho cukru z predného mlieka môže spôsobiť zelenú stolicu, nespokojnosť dieťatka, niekedy spenenú stolicu, bolesti bruška... Tento problém sa dá dobre a rýchlo odstrániť upravením dojčenia.

 

Niektoré deti zareagujú zelenou stolicou aj na zloženie stravy matky (napr. na zelenú zeleninu, alebo aj alergiu na kravské mlieko). Ak je to jednorázové alebo nie pravidelne, nie je to problém.

 

Zelená stolica sa môže objaviť aj počas prerezávania sa zúbkov.