Začiatok je najdôležitejší

 Začiatok dojčenia je najdôležitejší. Je veľmi dôležité začať dojčiť čo najskôr po pôrode. Ak z rôznych príčin mamička nemôže dojčiť svoje bábätko, optimálne 6 hodín, najneskôr do 24 - 48 hodín od pôrodu si musí začať odstriekávať mliečko, optimálne rukou,  resp. odsávačkou. Inak sa tvorba mlieka nerozbehne, resp. po tejto dobe zanikne. Je zistené, že bez stimulov po pôrode (dieťa, príp. odsávačka), tvorba kolostra okolo 3. dňa po pôrode zaniká.
 

Najideálnejšie je, ak je možnosť mať bábo pri sebe hneď po pôrode. Hovorí sa o magickej prvej hodine. Väčšina bábätiek už v prvej hodine po pôrode prejavuje chuť piť. Neumytá bradavka mamičky má vôňu ako plodová voda, ktorú bábätko dôverne pozná a preto je jeho cesta za bradavkou uľahčená čuchom.  Bábätko zvykne byť ešte istý čas po pôrode hore, takže je schopné si aj samo nájsť bradavku a sať. Optimálne je nechať bábätko na tele mamky hodinu až dve po pôrode. Aj Svetová zdravotnícka organizácia výslovne doporučuje položiť dieťatko už počas prvej hodiny po pôrode matke na hruď. U matky takéto skoré satie bábätka prostredníctvom hormonálneho pôsobenia k silným sťahom maternice, čo podporuje odlúčenie placenty a zabraňuje zbytočným stratám krvi. Hormóny sa postarajú o to, aby sa naštartovala tvorba mlieka. Potom je ale bábätko z tej cesty za svetlom na konci tunela také vyčerpané, že zvyčajne na niekoľko hodín tvrdo zaspí a len tak ľahko ho nezobudíte. Ak je možnosť, uprednostnite pôrodnicu BFH - Baby Friendly Hospital, t.j. pôrodnicu priateľskú deťom. Už ich je na Slovensku veľa, len škoda, že často neplnia veci, ktoré by mali. Takže je to na vás, aby ste si dieťatko vlastne vyžiadali, aby vám ho dali hneď po pôrode na brucho, aby sa pokúsilo samé prisať, že ho chcete mať non-stop na roomingu a podobne. Mamičky, ktoré sú po cisárskom reze, si musia často počkať trošku viac, kým im dovolia  mať bábätko pri sebe. Ale aj napriek oneskoreniu nič nie je stratené. Ak má mamička bábätko už pri sebe, môže okamžite reagovať na jeho potreby - netreba čakať, kým bábätko až plače od hladu, ale využiť každý náznak hladu - otáčanie hlavičky, jemné mrnkanie, otváranie ústočiek. Dieťatku treba ponúknuť zo začiatku oba prsníky, aby sa čo najviac vyprázdnilo kolostrum. Pri prvom prikladaní bábätka k prsníku je optimálne nič nesiliť, netlačiť dieťa na prsník ani neurýchľovať prisatie. Bábätko má hľadací aj sací reflex vrodený, ono vie, čo má robiť.

 

Kolostrum sa tvorí už od 16. týždňa tehotenstva, takže neverte sestričkám, ktoré vám tvrdia, že vám bábätko zoberú, veď aj tak ešte nemáte mlieko. Každá mamička už prichádza do pôrodnice s kolostrom, čo je vlastne také začiatočné mlieko. Aj keby mamička porodila extrémne nedonosené polkilové bábätko, aj vtedy má pre neho kolostrum. Kolostra nie je veľa, ale je ho dosť! Isto by Pán Boh nemohol vymyslieť takú vec, aby novonarodené detičky trpeli hladom alebo nebodaj umierali od hladu, lebo matka nemá v prvých dňoch mlieko. Kolostrum je v prsníkoch, je ho presne toľko, koľko dieťa potrebuje, ale pozor! Tým, že je ho málo, bábätko ho potrebuje veľmi často a z oboch prsníkov a ešte aj trošku pomôcť stláčaním prsníka, nech si ho bábätko zoberie čo najviac.

 

Kolostrum sa nazýva aj tekuté zlato. Nie je ho veľa, ale je veľmi hodnotné. Hlavne kvôli obsahu sekrečného imunoglobulínu A, ktorý pokrýva tráviacu sústavu dieťatka a chráni ho pred prienikom cudzorodých látok. Má ochrannú funkciu a je ho dostatočné množstvo. Nedá sa ničím iným nahradiť, tak sa ho snažte dieťatku dopriať. Dojčite bábätko v prvých dňoch tak často a tak dlho, ako chce. Čím viac mledziva (kolostra) teraz vypije, tým rýchlejšie sa mu vylúči smolka (prvá, čierna stolica bábätka) a malý organizmus jednoduchšie odbúra bilirubín. Následkom toho sa menej často vyskytuje novorodenecká žltačka, príp. má ľahší priebeh.  Novorodenci, ktorých ich matky nechávajú pri 24-hodinovom roomingu piť ľubovoľne často a dlho, mnohokrát menej strácajú na váahe a rýchlejšie opäť dosahujú svoju pôrodnú váhu. Mledzivo zvykne byť žltkavej alebo žltej farby.

 

Niekedy medzi 2. - 6. dňom po pôrode - často v noci - sa prsné žľazy z kolostra preoorientujú na tvorbu zrelého materského mlieka. Keď mamička kŕmi dieťatko kolostrom naozaj často, zmena na mlieko nie je až taká ťažká, prsia sa ale aj tak viac nalejú a zväčšia. Materského mlieka je viac ako kolostra. Ak máte prsia tak naliate, že bábätko má problém uchopiť prsník, pred dojčením si nahrejte prsia v teplej vode alebo teplým obkladom a mierne pomasírujte. Pomôcť môže kvetinková masáž, ktorou sa mlieko zatlačí hlbšie do prsníka a dvorec sa viac uvoľní. 

Zrelé mlieko postupne od žltkastého kolostra ide až k farbe mliečneho skla, resp. namodralo bielej, napohľad vyzerá vodovo (ak by sme ho porovnali s kravským mliekom).

Stolica dojčeného dieťaťa je najprv čierna, postupne sa stáva zmiešaná, až smeruje k bežnej žltej a pod. a má konzistenciu riedkej kaše.

 

Je možné, že po niekoľkých dojčeniach budete mať citlivé bradavky, bolestivé a začervenalé. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa to vyskytuje cca po 20-tich dojčeniach, trvajú jeden alebo dva dni a samé odoznejú. Pozor na nesprávne informácie, ktoré hovoria o tom, že v prvých dňoch je potrebné dojčiť len pár minút, aby nedošlo k podráždeniu bradaviek! Môže to akurát narušiť tvorbu mlieka. V prvých dňoch doprajte bábätku dojčiť sa tak často a tak dlho, ako ono chce.

 

Počas satia bábätka v prvých dňoch budete viac alebo menej pociťovať sťahovanie maternice. Takže ak dojčíte, podporujete aj zdravé zavinovanie maternice, aby bol celý proces rýchly a nekomplikovaný.

 

V dôsledky hormonálnych zmien po pôrode sa u mnohých mamičiek prejaví zmena nálady - často sú plačlivé, rozhodia ich aj zdanlivé maličkosti. Ide o popôrodné blues, trvá 1-2 dni a postihuje matky na celom svete. Nedobrovoľné odlúčenie od dieťaťa tento stav ešte zosilňuje. Nech je pre vás povzbudením, že keď tečú slzy, tečie aj mlieko :-).

 

Je úplne normálne, ak máte každý deň nové otázky, keď každý deň riešite okolo dojčenia nové a nové veci.

Odporúčam:

 

- vyžiadať si čo najskôr dieťatko, aby ho mala mamička pri sebe, najlepšie na rooming in 24-hodín denne

- dopriať si čo najviac dotykov na nahú kožu, tzv. kontakt koža na kožu

 

- dojčiť na požiadanie. Vnímajte dieťatko, keď sa prebúdza, keď začína hlavičku otáčať z boka na bok, keď si ešte so zatvorenými očkami strká pästičku do pusinky, .... Využite, že ešte neplače od strašného hladu. Zoberte si ho k sebe, otočte si ho tváričkou oproti prsníku, prejdite mu bradavkou po ústočkách alebo po hornej pere, čím by sa malo vyvolať otvorenie veľkých ústočiek. Vložte mu bradavku aj s časťou dvorca (hlavne dolnou časťou) do pusy a pritiahnite si ho bližšie k sebe. Prsník držte tak, že máte prst na hornej časti a všetky ostatné prsty pod prsníkom. Ak máte malé prsia, možno vôbec nebudete musieť prsník držať.

 

- preložte dieťatko na druhý prsník. Nech na začiatku rovnomerne stimuluje tvorbu mliečka v oboch prsníkoch. Je dobré, ak dojčíte z oboch prsníkov počas prvých dní, resp. týždňov dieťatka, prsníky aj viackrát vystriedajte. Ak neskôr uvidíte, že mliečka je dosť v jednom prsníku na jedno dojčenie, môžete prejsť na dojčenie z jedného prsníka pri jednom dojčení. Samozrejme, môže sa stať, že celý deň budete dojčiť pri každom dojčení z jedného prsníka, ale večer bude drobček taký hladný, že bude vyžadovať aj druhý prsník. To je úplne v poriadku. Aj o tom je dojčenie na požiadanie. Nielen neberieme do úvahy čas, kedy dieťa naposledy jedlo, ale aj to, či si pýta jeden, alebo oba prsníky, alebo ich potrebuje prestriedať viackrát a môže to byť rôzne v rôzne dni - rozhodnutie nechávame na bábätku.

 

- je veľmi dôležité dojčiť v správnej polohe, správnom prisatí, optimálne bez perinky. Čo sa týka perinky - som realista a viem, že na dojčenie bez perinky v pôrodnici, ktorá ich považuje za neoddeliteľnú súčasť bábätka, treba mať guráž - tak vám ju želám :-)

- naučte sa rozlíšiť, kedy dieťa len cucká a kedy aj prehĺta mlieko (tzv. pauza v brade)

- naučte sa robiť správne stláčanie prsníka

 

- po dojčení dvihnite dieťatko vyššie, aby si mohlo odgrgnúť. Ak je dieťatko v perinke, dvihnite ho ako keby do polohy mrkacej bábiky. Môžete mu pomôcť tým, že mu budete jemne poklepkávať po chrbátiku alebo hladkať chrbátiť hore-dole. Alebo ho chvílu ponosíte v náručí vo zvýšenej polohe. Ak je bez perinky, môžete si ho aj ako keby položiť na plece s podloženou plienkou. Pozor ale na záklon hlavičky. U takéhoto maličkého bábätka je to veľmi nevhodné. Preto sa s ním posaďte tak, že sa ako keby trochu zošmyknete zo sediacej polohy, tým mu vaše telo urobí oporu pre hlavičku. Ak si ju bude dvíhať samo, to je v poriadku, ale je nebezpečné, ak ťažká hlavička dieťatka je vo zvislej polohe a "tlačí" hlavičku doslova do krku.

 

Najlepšia poloha pre výborné prisatie je asymetrické priloženie. Je to poloha, kde je dieťatko dojčené bez perinky. Osobne som zástanca periniek a zavinovačiek a podobných výrobkov - dieťatko má rado istotu, bezpečie a teplo perinky. Ale na dojčenie je najlepšia poloha práve bez perinky. Takže na dojčenie jednoducho dieťatko z perinky vyberieme a kľudne ho hoci aj hneď po dojčení vrátime do perinky a odgrgnúť ho môžeme už dať aj v perinke. To je už na mamičke.

 

Takže - asymetrická poloha napr. na ľavom prsníku by vyzeralo takto:

Dojčíte na ľavom prsníku a dieťatko máte na pravej ruke - chytíte si ho popod hlávku a ramienka tak, že palec pravej ruky máte na alebo pri vrchnom ušku a ostatné prsty popod hlávku až cez spodné líčko. Tým máte celú hlavičku dieťatka ako keby v svojej dlani. Dlaň a zápästie podopiera aj krk a ramienka. Celý lakeť pritiahnete bližšie k sebe, aby bábätko bolo otočené k vám - prsník oproti pusinke. Ľavý prsník pridržiavate ľavou rukou tak, že palec je pod prsníkom a ostatné 4 prsty sú hore. Vtedy skúste obkrúžiť vrchnú peru a využite moment veľkých úst a priložte si bábätko na prsník. Hlavičku pritom mierne zakloňte tým, že mu zatlačíte na ramienka - tým sa mu brada vysunie dopredu a nosík sa uvoľní, v puse bude mať spodnú časť dvorca.

 

Pri tejto polohe mu mliečko bude striekať na horné podnebie, čo je dobre, lebo hlavne keď má mamka veľa mliečka a nemá dobrú polohu, dieťatko sa často zakuckáva, keďže mu mliečko strieka až do hrdielka. Pri tejto polohe brada výborne masíruje prsník, ľahšie potom vyteká mliečko a výborne sa vyprázdnia všetky časti prsníka. Dieťatko by nemalo byť celkom bruško na bruško, ale tak, aby dieťatko smerovalo k prsníku zdola a malo očný kontakt s matkou (záleží aj na veľkosti prsníkov). Dôležité je, aby brada nebola zaborená do hrude dieťatka, vtedy sa mu naozaj nemôže dobre piť. Aj my dospelí pijeme tak, že si dvihneme hrnček k ústam a krk dávame do mierneho záklonu.

 

STLÁČANIE PRSNÍKA

Stláčanie prsníka je výborný spôsob, ako dostať z prsníka čo najviac mlieka. Používa sa hlavne pre zrýchlenie napapania dieťaťka, pre úplné vyprázdnenie prsníka bez dodatočného odsávania, pri malej produkcii mliečka. Používa sa pri nízkom prírastku hmotnosti, pri častom a dlhom dojčení, pri bolestivých bradavkách mamičky, pri upchatých mliekovodoch, príp. pri často sa opakujúcich upchatiach mliekovodov a zápaloch prsníka. Dá sa ním pomôcť dieťatku, ktoré zaspáva na prsníku, aby pilo efektívejšie. Deti totiž reagujú na tok mlieka. Malé bábätka pri malom toku mlieka na prsníku zaspávaju a staršie sa zlostia. Stláčanie prsníka môže pomôcť. Stláčanie simuluje spúšťací reflex mliečka. Zabezpečí tok mlieka, keď si dieťatko len dudle, neťahá poriadne. Stláčanie spôsobí plynulý tok mlieka, zvýši množstvo vypitého mlieka (hlavne zadného), skracuje dobu kŕmenia, predĺži čas medzi dojčeniami.

Ako správne stláčať?

  1. Držte dieťa jednou rukou
  2. Držte prsník druhou rukou, palec hore, ostatné prsty dole, ďaleko od bradavky. Len stlačiť, neprechádzať prstami k dieťatku.
  3. Stláčať prsník, len keď saje, ale nepije (t.j. len si dudká, nerobí široké ústa-pauza-zatvorené ústa). Nesmie to bolieť.
  4. Držať prsník stlačený, kým dieťa nepije, potom uvoľniť - znova začne mliečko, ktoré sa medzitým nazberalo za zovretím, tiecť. jednak tým vyvoláme spúšťací reflex mlieka.