Vitajte na mojom webe

 

Túto webovú stránku od cca roku 2012 nespravujem a preto neručím za úplnú správnosť informácií!

Na facebooku ma môžete nájsť v uzavretej skupine DuLaktačka Zuzka Rohačka.

 

 

Keď som čakala prvé bábätko, Dorotku, mala som toho veľa naštudované a prečítané. Ale aj tak by som bola rada, keby mi vtedy bol niekto ukázal, ako sa s dieťatkom manipuluje, ako ho treba polohovať, ako riešiť problémy s dojčením, ako sa s dieťatkom hrať, ako mu zmerať teplotu či odsať soplík. Naučil ma to sám život. Na Dorotke a neskôr aj na Jakubkovi. Už vtedy pri Dorotke som si povedala, že keď to už budem vedieť, budem sa snažiť pomáhať mamičkám - začiatočníčkam, aby to ony mali trošku ľahšie.

 

Zameriavam sa hlavne na dojčenie. Myslím si, že materské mlieko je najdokonalejšia tekutina, akú len Pán Boh mohol vymyslieť. Ale dojčeniu sa treba naučiť. Dieťatko sa naučí dojčiť dojčením a mamička sa naučí dojčiť tiež dojčením. Je veľa rôznych problémov, ktoré zvyknú mamičky stretnúť hlavne počas začiatkov dojčenia a je veľmi dobré, ak mamička aspoň zbežne o takýchto problémoch vie a vie, kde hľadať riešenie svojho problému, keby naozaj začal. Lebo riešiť problémy s dojčením, keď držíte dieťatko zadúšajúce sa od plaču a od hladu, je naozaj ťažké....

 

Ja som Dorotku nakoniec dojčila 15 mesiacov, teraz ľutujem, že som prestala tak skoro, nechala som sa presvedčiť susedou, ktorá mi tvrdila, že čím dlhšie budem dojčiť, tým viac bude dieťa vymýšľať, vydierať, pýtať si aj na verejnosti a obťažovať často v noci. Nuž, naletela som. Odstavila som ju, ona plakala, ja som vo vnútri plakala tiež, lebo dojčenie ma po počiatočných hrozných boľavých týždňoch a rôznych prekonaných problémoch naozaj napĺňalo. Moja materska intuícia hovoria, že to nemám robiť a ja som ju udupala. Odstavila som od vzácneho materského mlieka a do troch rokov sme kupovali umelé mlieko, och. Nuž, škoda už teraz riešiť. Keď sa narodil Jakubko, vedela som, že tak ľahko s dojčením neprestanem, zvlášť keď sa narodil predčasne a veľmi to potreboval. Nakoniec som ho nechala na samostatné odstavenie, ktoré prišlo v 3 rokoch a 3 mesiacoch. Bez plaču, prirodzene, postupne si sám pýtal menej a menej často, až jedného dňa.... Boli to pre mňa úžasné roky.

 

Okrem dojčenia sa tu na stránke venujem aj cvičeniu s deťmi, hraniu, vyrábaniu, trošku "špeciálne obdarovaným" deťom,  rôznym praktickým veciam, ktoré súvisia s detičkami. Som presvedčená o tom, že všetka vložená energia a venovanie sa deťom sa nám vráti.

 

Chcem povzbudiť hlavne budúce mamičky, aby sa čo najviac pripravovali na materstvo počas tehotenstva. Mám takú skúsenosť, že väčšina tehotných mamičiek rieši pôrod - hľadajú alternatívy, pripravujú sa na predpôrodných prípravách, zabezpečujú si pôrodníka, píšu pôrodný plán.... čo je tiež dobré. Ale podľa mňa - pôrod prejde relatívne rýchlo, tých niekoľko hodín sa to dá zvládnuť, pôrodné asistentky, lekár aj ocko pri pôrode vám budú určite pomáhať. Ale s dieťatkom budeme celé dni, týždne, mesiace, roky.... potrebujeme múdrosť, čo s dieťatkom robiť.  Škoda, že pôrodnice nepribaľujú k bábätku domov aj návod na použitie :-). Existuje kopa materiálov, časopisov, kníh o výchove, dojčení, venovaní sa, starostlivosti - ale nie všetky informácie v nich sú správne. Milé mamičky, nenechajte si udupať materskú intuiíciu a všetko, čo čítate, presejte cez jej sito. A študujte hlavne svoje bábätko. Verte, že sa stretnete s desiatkami vylučujúcich sa názorov a mýtov - nenechajte sa presvedčiť, že nemáte trápiť seba a dieťa dojčením a dať mu fľašu, že dieťa netreba často brať na ruky, lebo sa tak naučí, nedávajte si na začiatku materstva nepriestrelné vízie, že nikdy dieťa nezoberiete k sebe do postele, lebo aj vy sa potrebujete vyspať a kopu, kopu ďalších! Mamka, ktorá chce to najlepšie pre svoje dieťatko, vie, že dojčenie je to naj a pri problémoch s dojčením tie problémy bude riešiť s laktačnou poradkyňou a nie fľašou, že dieťa jednoducho potrebuje byť blízko pri mamke a cítiť ju a teda na rukách mu je fajn a spať pri tom malom zázraku je nesmierna záplava hormónov šťastia....  

 

Verím, že Vám bude aj táto stránka nápomocná pri starostlivosti o práve tie vaše poklady.

 

Informácie, čo som tu zverejnila, považujem v momente vkladania za správne a preverené. Stránka je priebežne vo výstavbe. 

Informácie o dojčení uvedené na www.mamila.sk považujem za nadradené tejto stránke. Na mojej stránke totiž píšem aj veľa vlastných skúseností, alebo skúsenosti mamičiek z mojich poradenstiev.

Použila som niektoré fotografie z materiálov o.z. Mamila