Dlhodobé dojčenie a ako odstaviť

 

Mnoho mamín si hovorí, že bude dojčiť do polroka, do roka, potom odstaví...  Je to aj dosť rozšírený názor, že dovtedy stačí, že potom už materské mlieko dieťatku nič nedáva. Tento názor je ale nesprávny. Aj po prvom roku je to stále dokonalé materské mlieko, vždy pripravené, prirodzené pre ľudí, dieťa je stále "dojča", pokrýva mnohé výživové aj imunitné potreby. Názory na dĺžku dojčenia sa s vývojom civilizácie menili, dĺžka dojčenia sa skracovala. Ale bolo to zo zaužívaných zvyklostí a nie z potrieb dieťaťa. Dieťa na prsníku zažíva pocit uspokojenia, šťastia z blízkosti milovanej mamky, ktorú vníma všetkými svojimi zmyslami a ktorá ho zasýti neporovnateľne lepším mliekom, aké by mohlo dostať z fľaše. 

Osobne som zástanca dlhodobého dojčenia - aj do dvoch, troch rokov aj viac, samozrejme, ak to mamičke a dieťatku vyhovuje. Myslím si, že je viac ako nelogické odstaviť dieťa od dojčenia v 1/2 roku či v roku a potom začať kupovať niektoré z umelých mliek. Výrobcovia umelých mliek s radosťou tlačia na mamičky, že neupravené kravské mlieko je pre dojčatá do 3 rokov nevhodné. Tak potom, ak mamina má svoje vlastné materské mlieko, nie je dôvod odstaviť a kupovať predražené kravské mlieko s prídavkom umelým vitamínov....či?

 

Svetová zdravotnícka organizácia a UNICEF odporúča dojčiť minimálne do 2 rokov a neskôr tak, ako to mamke a dieťaťu vyhovuje. Dieťa okolo 2-4 rokov vyzrie natoľko, že samo s dojčením prestane, v tomto veku už dieťa postupne stráca sací reflex. Aj v zvieracej ríši sa zvieratká dojčia, kým im nevyrastú všetky mliečne zuby...

 

Niekedy sa ale stáva, že mamičku po istej dobe začne dojčenie vyčerpávať v takom zmysle, že dieťa je už väčšie, samo chodí a tým pádom si aj samo chodí za mliečkom, často si aj samé vytiahnu mamkine tričko, aby sa k nemu dostali. Keď sa to stane niekde na verejnom mieste alebo keď máme návštevu, naozaj to môže byť mamičke nepríjemné. Väčšiemu dieťaťu už ale veľa vecí vieme vysvetliť. Často pomôže napríklad dohoda s dieťaťom, že papať mliečko budeme len v spálni na posteli alebo niekde inde, kde bežne cez deň nejde. Možno zo začiatku nás tam bude ťahať niekoľkokrát denne, ale myslím, že po čase sa mu už nebude chcieť odchádzať od hračiek v detskej izbe alebo z ihriska. Proste si dáme zásadu, že dojčíme len tam. Niektoré deti sú naučené, že všetky boliestky, pády a všetky možné plače riešime cez prsník. Vo vyššom veku dieťatka už môžeme viac upokojovať ináč ako prsníkom - napr. pomojkaním, spievaním, sľúbením zalepenia pekným leukoplastom (deti to milujú :-)). Dieťa sa prirodzene odstaví medzi 2,5 - 5 rokmi!!!!! Kto sa práve zhrozil tými 5. rokmi - prosím nepredstavujte si to tak, že budete dojčiť dieťa na lavičke v škôlke, alebo hoci aj, alebo 8 x denne! Bude to pre dieťa len na uistenie, že všetko je tak, ako má byť...

 

Skúste porozmýšľať, či pre vaše dieťa nie je dojčenie jediný spôsob, ako mamičku posadiť a vnímať úplné venovanie sa dieťatku. Takto si totiž niektoré deti vynucujú pozornosť. Viac sa dieťatku venujte, hrajte sa spolu, vyrábajte. Možností je neúrekom.

Další dôvod, prečo sa dieťa vo vysokom veku často dojčí je aj ten, že dieťatko odmieta inú stravu alebo jej zje len mikroskopické množstvo. Keďže si potrebuje dobýjať baterky, používa na to dojčenie. Áno, treba dojčiťďalej, ale zároveň aj pomôcť dieťatku zjesť aj niečo iné. Niekedy stačí jogurt naservírovať na plochom tanieriku s ovocnou či cereáliovou tváričkou, ale nadávkovať nejaké jedlo do muffinových formičiek, či z chlebíka narezať kocky a servírovať ich ako vláčik. Niekedy detí zaujme napichovanie ovocia či kociek pečiva na párty plastové napichovadlá. Treba popustiť uzdu fantázii...

 

Niekedy mamkám začne liezť na nervy práve časté nočné budenie - ale vraj práve rozvoj mozgu spôsobuje nočné budenie, takže ak toto vieme, možno to nebude pre nás až také tragické :-). Niekedy sa všetky sťažujeme, že sa nám niečo nechce, zvlášť ak to robíme dlhodobo, napr. že sa nám nechce variť - a čo - nevaríme? Podobne je to s dojčením - občas sa sťažujeme, ale to neznamená, že máme skoro prestať, lebo dieťa sa často budí. 
 

Teraz trochu faktov:

Prsníky sa na dojčenie pripravujú od začiatku tehotenstva. Niekedy je prvý príznak ešte pred vynechaním menštruácie práve pnutie v prsníkoch. Od 16 tt. sa tvorí v prsníkoch kolostrum.
Obdobie od narodenie do ukončeného 6. mesiaca by malo byť obdobie výlučného dojčenia.
Obdobie od ukončeného 6. do 18. mesiaca - dojčenie + príkrmy (mäso, zelenina, ovocie).
Obdobie od 2 rokov - prsník neponúkať, ale ani neodmietať.

Pred hranicou 2,5 roka neexistuje prirodzené odstavenie.
4,2 roka je priemerný vek odstavenia detí na celom svete.

Už v Biblii je zmienka o dlhodobom dojčení - BOL ŠTASTNÝ AKO ODSTAVENÉ DIEŤA - vyjadrovalo to nezávislosť od matky po prirodzenom odstavení (niekedy bolo normálne niekoľkoročné dojčenie) - dieťa nebolo dotlačené, dospelo k tomu vývojom, zrelosťou.
 

V 2. a 3. roku života je MM dôležitým zdrojom vit. A

 

V 2. roku pôsobí na imunitu, rast mozgu, rast čreva a tráviaceho traktu.
V 1. - 4 . roku dieťaťa trávia rodičia veľa času upokojovaním dieťaťa - pri pádoch, nehodách, zraneniach, chorobách - MM je v tom prípade upokujujúcim prostriedkom.
Kedy je dieťa častejšie choré - v 1. roku života alebo po 1. roku? Samozrejme že po prvom roku. Viac sa stretáva s deťmi, viac je v kontakte s bacilmi. Ľahšie ich prekoná s MM.  Dokonca 2-ročné dojčenie a viac môže ochrániť dieťa pred rotavírusovou hnačkou (alebo prebehne len miernejšia forma).  Očkovať alebo dlhodobo dojčiť?

VÝHODY DLHODOBÉHO DOJČENIA PRE MATKU
- 2500 žien ročne na Slovensku ochorie na rakovinu prsníka, dlhodobé dojčenie tomu predchádza
- dlh. dojčenie znižuje riziko rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice, chráni proti osteoporóze, znižuje riziko reumatickej horúčky, znižuje potrebu inzulínu u diabetičiek

Niekedy je ale nevyhnutné dieťa odstaviť zo zdravotných dôvodov mamičky - napr. mamičke hrozí predčasný pôrod ďalšieho dieťatka. Je nevhodné odstavovať dieťa nasilu - napr. že matka odíde z domu na pár dní!!!! Matka by vtedy mala byť s dieťaťom a vysvetliť. Je to ich spoločná väzba. V takom prípade je to otázka pár dní, keď možno bude viacej plaču, nevrlosti. Je potrebné dieťaťu prejavovať veľa lásky, ak to už chápe, vysvetľovať. Je možné nasadiť si šalviový čaj, ktorý znižuje tvorbu mlieka, príp. prsníky trochu stiahnuť, aby sa nenalievali. 
Ak sa rozhodnete dojčenie ukončiť z akejkoľvek príčiny, bolo by dobré robiť to postupne a s láskou. Treba vynechávať 2 až 3 dni jedno dojčenie, aby tvorba mlieka klesala postupne. Ak ste nútená odstaviť dieťa a dieťa má už viac ako rok, nemusíte mu dávať umelé mlieko, ale prejsť na plnotučné kravské mlieko z klasického pohára, ak o neho vôbec bude mať záujem. Dieťaťu po prvom roku plnohodnotne stačia mliečne výrobky - jogurt, acidofilné mlieko, tvaroh, kyslá smotana, cottage cheese, tvrdý syr.
 

Prosím, kým odstavíte svoje dieťatko, kontaktujte ešte laktačnú poradkyňu, či je to naozaj nutné.

Veľmi často totiž tlačia do odstavenia dieťatka lekári mamičky, ktorá sa potrebuje na niečo liečiť a lekári ju odmietajú liečiť, kým dojčí. Nenechajte sa takto zmanipulovať. Cez laktačnú poradkyňu si zistite, či lieky, ktoré vám chcú predpísať, naozaj nie sú kompatibilné s dojčením. Problém je totiž ten, že príbalové letáky často uvádzajú informácie, ktoré sú len ochranou pre výrobcov. Nie je totiž etické robiť výskumy na tehotných a dojčiacich ženách... V zahraničí sú ale robené rozsiahle štúdie, ktoré môžu tieto mylné informácie vylúčiť. 

 

Niekedy je aj mamka odhodlaná odstaviť dieťatko z dôvodu, že má  pocit, že dieťa ju doslova vycucáva. Má pocit, že jej vypadávajú vlasy, kazia sa zuby a neviem, čo všetko, a že príčina je dojčenie. Obávam sa, že dojčenie je veľmi ľahkým zdôvodnením na všetko možné aj nemožné...a často neprávom. Dojčenie matky nevyciciava. Dieťa nevie vytiahnuť z matkiných kostí alebo zubov do nich zabudovaný vápnik alebo inú zložku. Je to nemožné. Rovnako čo sa týka vypadávania vlasov - po pôrode sa mení hormonálna situácia u matky, ktorá môže spôsobiť aj dosť radikálne vypadávanie vlasov...často to príde okolo 3. mesiaca po pôrode. Je potrebné, aby dojčiaca matka konzumovala vyváženú, zdravú, racionálnu stravu, aby zabezpečila dostatok živín pre seba aj pre svoje bábätko a podobných zdravotných neduhov sa nemusí báť. Naozaj, ak mamina žije na starých rožkoch, na mäse so zemiakmi, s minimom nezmyselne vylučovaného ovocia a zeleniny, jej strava môže byť taká chudobná, že naozaj to môže spôsobiť nejaké neduhy...ale príčina nie je dojčenie, ale nesprávne stravovacie návyky. 

 

Ak ste napriek všetkému rozhodnutá, že život bez dojčenia bude krajší, vyskúšajte napr. tieto tipy. Za úspech neručím, je to len pár nápadov, čo  môžete vyskúšať (týka sa to skôr už takých väčších detí, ktorým sa dá niečo aj rozumne vysvetliť):

- vylúčte každých niekoľko dní najmenej vyžadované dojčenie - napr. ranné po zobudení, alebo také cucknutia počas dňa. Vstaňte skôr ako dieťa a odíďte zo spálne, príp. prichystajte zaujímavé raňajky, roztpýľte dieťa, odveďte pozornosť na niečo zaujímavé... Rátajte s tým, že posledné budete vypúšťať nočné, resp. predspánkové dojčenia.

- vysvetľujte dieťatku, že mliečko bude, ale nie teraz, ale až....večer, alebo keď pôjde spať po obede...až keď prídete z prechádzky....atď.

- choďte spolu kúpiť pekný hrnček, že z toho odteraz bude piť mliečko. Ak je to možné, nechajte dieťaťu na výber...nájdite nejaký so zaujímavým detským motívom a podobne. Spolu si potom môžete urobiť akože napr. kávovú párty, obidvaja si akože urobíte kávu a spolu si ju vypijete... fantázii sa medze nekladú. Ak ide len o samotné tekuté mlieko, principiálne ho nie je potrebné dieťatku podávať - vystačí si aj s inými potravinami, ako som písala vyššie. Takže ak to nepôjde, nemajte obavu... Mnohé, zvlášť dlho dojčené deti, odmietajú principiálne kravské mlieko.

- môžete skúsiť zapojiť manžela. V noci sa presťahovať do inej izby, nech Vás dieťatko aj s mliečkom necíti... Alebo so žartom povedzte dieťatu, nech si teraz pre zmenu vypýta mliečko od ocka... možno to pochopí, možno budete mať z toho veľmi pekné, veselé spomienky...možno bude prekvapené....uvidíte...

- keď si dieťa silou-mocou dojčenie vyžaduje, skúste ho hladkať, mojkať, jemne škrabkať po chrbátiku alebo na chrbátiku vyklepkávať nejakú melódiu, napr. že vtáčiky zobkajú zrniečka,....keď sa dieťa zaujme monotónnym zvukom, zvykne zaspať. 

- vysvetľujte, vysvetľujte, vysvetľujte - a skúste neklamať... Ak vás dojčenie bolí, povedzte to dieťatku... Ak ste veľmi unavená z nočného dojčenia, povedzte mu, že prsíčka teraz spinkajú, že mliečko budú mať až ráno...

- vysvetľujte, že je už veľké a že už bude piť z hrnčeka ako škôlkári

- skúste nevyhľadávať polohy s dieťaťom, v akých bolo zvyknuté dojčiť sa