Dojčenie po cisárskom reze

S dojčením po cisárskom reze (CR) sa spája mnoho mýtov - "mliečko príde neskôr alebo vôbec nepríde, po cisárskom reze sa dojčiť nedá a pod." Nie je to pravda. Či mamička rodí prirodzene alebo CR, s mliečkom, resp. s kolostrom už prichádza do pôrodnice. Problém je skôr v tom, že mamička po CR je od dieťatka dlhšiu dobu oddelená, keďže je ešte na pooperačnej izbe a veľmi sa nevládze hýbať. Nie je to tak u každej mamičky - niektoré mamičky sú veľmi rýchlo aj po CR fit, iné majú bolesti pooperačnej jazvy alebo hlavy dlhšie. Aby sa dojčenie aj po CR dobre rozbehlo, je potrebné začať s dojčením čo najskôr, ako to len je možné. Je potešujúce, že cca polovica prípadov CR sa vykonáva v spinálnej anestézii, teda mamička nie je v plnej narkóze. Toto niekedy dovoľuje priložiť dieťatko mamičke hneď po pôrode. Je veľká škoda, že potom, ako mamička často videla dieťatko po pôrode len doslova pár sekúnd, je dieťatko preložené na novorodenecké oddelenie a nosia ho mamičke až po istom čase a často až v trojhodinových intervaloch. Veľká väčšina mamičiek, ktorá už má dieťatko, potvrdí, že dieťatko je hladné oveľa častejšie, ako len každé 3 hodiny. V prípade, že dieťatko je od mamičky takto oddelené, je väčšinou nejakým spôsobom prikrmované, či už glukózou, čajom alebo aj mliekom. Je takmer samozrejmosťou, že dokrmovanie sa deje fľašou, často napriek tomu, že nemocnica je nositeľom titulu Baby Friendy Hospital.

Všetky zákonitosti rozbiehania laktácie platia po CR rovnako ako po spontánnom pôrode. Veľmi dôležitým predpokladom úspešného dojčenia je dojčenie čo najskôr po pôrode a skorý rooming in.

Dojčenie po CR si vyžaduje iné polohy pri dojčení, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky. Odporúča sa hlavne poloha v ľahu na boku, dojčenie v polosede s podloženými nohami alebo bočné futbalové držanie.