Máme dieťa s handicapom

Keď čakáme bábätko, často prirodzene hovoríme, že nám je jedno, či to bude chlapček, alebo dievčatko, hlavne nech je zdravé. Ale niekedy sa dieťatko zdravé nenarodí... Ale aj tak je naše, očakávané a ľúbené...

 

Počiatočná reakcia je určite šok. Je to krízová situácia. Nesnažte sa chovať, ako by sa nič nestalo. Ak potrebujete, aby bol niekto s vami, tak mu to povedzte. Ak nechcete, nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Ani spolubývajúcim z izby, ani vzdialenejším príbuzným. Keď sa vám chce plakať, plačte. Nie ste povinní starať sa o nikoho z tých, ktorých vaša správa zarmútila. Hľadajte dobrých lekárov. Pokiaľ hneď hľadáte na internete informácie a ste z toho zmätení alebo vydesení, nechajte to tak. Informácie zistíte postupne. Jedzte a pijte, neprestávajte fungovať v bežných veciach. Odpočívajte, pohybujte sa.

Je veľmi dobré spomaliť v bežnom živote. Ak máte naplánovaných veľa návštev u lekárov aj od známych u vás doma alebo u nich, niečo z toho zrušte. Aspoň to, čo nie je nevyhnutne nutné. Dovoľte si s dieťaťom úplne normálny deň. Vytvorte si nejakú oázu pokoja. Napr. záhradnú hojdačku. Je potrebné zistiť, čo dieťaťu vyhovuje a čo nevyhovuje. Nakoľko je to možné, veľa sa s dieťaťom hýbte, športujte, samozrejme, nakoľko to jeho zdravotný stav dovoľuje. Môžete skúsiť aj masáž a pohupovanie na lopte. Choďte na prechádzku, výlet vlakom, spolu pracujte na záhradke. Pozorujte zvieratká vonku, alebo si kúpte zvieratko domov. Ak máte dieťa, ktorému viac vyhovuje ruch, zoberte ho medzi ľudí - do detských kútikov v reštauráciách či kaviarňach, do soľnej jaskyne.

Svoje dieťa často hladkajte a maznajte sa s ním. Pusťte si peknú hudbu a relaxujte alebo si zatancujte.

 

Môžete používať aj jednoduché hudobné nástroje - harmoniku, bubienok, flautu,...