Nočný život s bábätkom

 

Bábätka sú ešte z bruška nastavené na nepretržitý prísun potravy. Po narodení sa to zrazu zmení. Dieťa dostáva papať niekoľkokrát cez deň aj v noci. Ak ste dojčiaca matka, máte to s nočným životom o dosť jednoduchšie. Mlieko je teplé a hygienický nezávadné, pripravené tiecť do ústočiek hladného bábätka. Čím rýchlejšie zareagujete, tým lepšie. Je optimálne, aby dieťa, ktoré potrebuje byť v noci dojčené, spalo pri vás v čo najtesnejšej blízkosti, aby ste vedeli hneď reagovať na prvé  náznaky hladu. Dieťatko si utíši hlad ešte skôr než sa skutočne prebudí.

 

V noci je potrebné prebaľovanie len u najmenších dojčiat. Postupne uvidíte, že dieťa v noci už nekaká, tak môže mať dobrú plienku od večera až do rána. Samozrejme, ak sa v noci z času na čas podarí kakacia nehoda, tak prebalenie je nevyhnutné.

 

Ako mať bábätko čo najbližšie pri sebe? Buď nech je postieľka prirazená k manželskej posteli tak blízko, že sa bude dotýkať postele. Optimálne je odmontovať aj jednu bočnicu a matrac dať do rovnakej výšky, ako je výška matraca v manželskej posteli. Alebo bude dieťa s vami na manželskej posteli, samozrejmosťou je nejaká zábrana z bočnej strany (buď postieľka ako úložný priestor alebo nejaká komoda, skriňa alebo iná zábrana). V noci mu tak bez problémov môžete ponúknuť prsník tak, že sa prisuniete poležiacky k nemu a môžete spať ďalej.

 

Sú zdroje, ktoré tvrdia, že  pre rozvoj zdravého spánku je potrebné, aby dieťa nebolo znekľudňované pocitmi hladu.  Navyše, ak je niekoľkokrát za noc dvíhané z postieľky, silne stimuluje zmysel pre rovnováhu a ruší to podvedomý orientačný zmysel a negatívne ovplyvňuje zdravý vplyv jeho spánku.  Okrem toho, ak dieťa v noci dvíhate z postieľky a dojčíte ho v sede alebo si ľahnete niekde inde, ako je jeho miesto na spanie, stále mu tak dávate skúsenosť, že kvôli získaniu toho príjemného pocitu nasýtenia a bezpečia musí opustiť svoju posteľ.  Táto skúsenosť sa noc čo noc opakuje a tým sa vštepuje do pamäti. Je omnoho lepšie, ak si dieťa tieto skúsenosti spája s vlastnou postieľkou, kde je sice posúvané sem a tam, ale nie je prenášané inam.

 

Ak mamička chce, môže si pri svojom ukladaní na spánok dieťa ešte hoci v spánku nadojčiť, aby mali spoločný spánok čo najdlhší.