Plače!!!

Plač je univerzálny vyjadrovací prostriedok pre detičky. Hlási tým, že je hladné, pokakané, chce sa nosiť, tlačí ho niečo, alebo sa len nudí.

Priemerný zdravý novorodenec plače denne 1 - 3 hodiny. Najintenzívnejší zvykne byť na konci 2. mesiaca, na prelome 3. a 4. mesiaca zvyčajne ustáva. Centrálna nervová sústava dozreje natoľko, že už dokáže komunikovať aj inak. Je ale vedecky dokázané, že nosené deti plačú preukázateľne menej. V krajinách tretieho sveta, kde sú nosené veľmi, veľmi často, deti plačú len pár minút denne.

 

ČO POMÁHA:

- dojčenie (nakŕmenie) - uistite sa, že dieťatko nie je hladné. Má dosť precikaných plienok za deň - dojčené deti by mali mať 6-8 poriadne prečúraných plienok za deň  a je po dojčení aspoň istú dobu spokojné?

- kontakt koža na kožu (dieťatko zoblečieme do plienky, mamička sa zoblečie do pol pása (môže si dať mikinu alebo košeľu s predným zapínaním) a dieťatko si položí medzi prsníky, mamička si ľahne do poloľahu na posteľ, prikryje seba aj bábätko paplónom)

- spev

- kolísanie

- hladkanie a túlenie

- škrabkanie po chrbátiku

- hojdanie a chôdza s bábätkom v náručí alebo v šatke či babyvaku

- sadnite si s dieťatkom v náručí na fitloptu a jemne sa húpajte hore-dole

- hudobná hračka, monotónny zvuk spotrebiča (vysávač, mixér, fén, práčka, umývačka,...) alebo video tohto druhu https://www.youtube.com/watch?v=2rKYZ_BGxPM

- prechádzka v kočíku

- dajte ho do hojdacieho ležadla a pohojdajte ho

- posaďte ho do autosedačky a vyrazte na okružnú jazdu po meste či po dedine

- ak máte podozrenie, že dieťatko zvlášť večer trpí kolikou, preventívne mu masírujte bruško už počas dňa - najlepšie pri každom prebaľovaní v smere hodinových ručičiek), priebežne počas dňa ho dávajte na bruško, dajte ho na bruško na fitloptu a trochu ho pohúpajte,...

- skúste dieťa okúpať v príjemne teplej vode (samozrejme, ak má kúpanie rado)

- zmierte sa s tým, že deti skrátka niekedy plačú, ani nevedia prečo :-)

 

 

 

Za pokus stojí aj vyskúšať túto polohu na upokojenie dieťatka. Bábätko sa takto uchopí a kýve sa s ním pomaly hore-dolu.