Tehotenstvo

Tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov, alebo aj 10 lunárnych mesiacov.

1. mesiac     0.t. 0.d. - 4.t. 3.d.

2. mesiac    4.t.4.d. - 8.t.6.d.

3.mesiac     9.t.0.d. - 13.t.2.d.

4. mesiac    13.t.3.d - 17.t.5.d.

5. mesiac    17.t.6.d - 22.t.1.d.

6. mesiac    22.t.2.d. - 26.t.4.d.

7. mesiac    26.t.5.d. - 31.t.0.d.

8. mesiac    31.t.1.d. - 35.t.4.d.

9. mesiac     35.t.5.d. - 40.t.0.d.

    

Probiotiká v tehotenstve:

- organizmus ženy je zvlášť náchylný na infekcie počas tehotenstva. Výraznou pomocou môže byť užívanie probiotík. Je vedecky dokázané, že pribiotiká majú pozitívny vplyv na zápchu, udržujú zdravú vaginálnu flóru a sú účinné proti infekčným chorobám, a to všetko sa gravidných žien týka. Navyše, ich užívanie v tehotenstve pôsobí preventívne pred rozvinutím alergických reakcií u detí v neskoršom veku, obzvlášť sa znižuje riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa po narodení.

 

Lieky počas tehotenstva

- ak to ináč nejde, môžete použiť preháňadlá na báze laktulózy, ale v prvom rade pitný režim, nerozpustná vláknina v strave - v surovej zelenine,l ovocí, celozrnných potravinách, obilninách a v otrubách. Jedzte sušené alebo čerstvé slivky, hrozienka, figy, príp. potraviny, ktoré ich obsahujú.

- proti hnačkám živočíšne uhlie, z potravín banán, varená biela ryža, varená mrkva, harmančekový čaj, čaj z malinových listov, ryžové či ovsené otruby

- proti teplote         - acylpirín neužívať v treťom trimestri

                               - paracetamol neužívať v prvom trimestri

                               - ibuprofen neužívať vôbec

- pri chrípke a nachladnutí - neužívať lieky proti chrípke, často obsahujú látky na uvoľnenie upchatého nosa - fenylefrín, kofeín, guajfenezín.

- pálenie záhy - vyhýbajte sa koreneným a mastným jedlám, alkoholu, káve a potravinám s obsahom kypriaceho prášku. Vyhýbajte sa sóde bikarbóne ako lieku na záhu. Skúste piť malé množstvá vody po dúškoch na riedenie kyslosti v žalúdku. Po jedle si nelíhajte ani nepredkláňajte. Nepite bublinkové nápoje, nejedzte veľa sladkého, spite v polosede. Pomôže aj minerálna voda Fatra.

- kvapky proti kašľu - lišajník islandský vo forme sirupu, pastiliek na cmúľanie a čaju, čajová zmes Pulmoran, skorocel, ibištek

- proti opuchom rúk a nôh - nenosiť prstene, znížiť solenie, príp. používať draselnú diétnu soľ, obmedzte výrazne chuťovo upravené potraviny, noste voľné šaty a pohodlnú obuv, nesedávajte dlho, nedávajte si ťažké veci do lona, neprekladajte nohu cez nohu, prechádzajte sa, môžete nosiť kompresívne pančuchy, pri sedení si vyložte nohy, aj spite s mierne vyvýšenými nohami. Sprchujte sa striedavo teplou a studenšou vodou, ukončite studenou, doprajte si gaštanový kúpeľ, natierajte chladivými prípravkami alebo s obsahom pagaštana konského, lopúcha, trnky, hamamelu. Nechajte sa jemne pomasírovať - smerom k srdcu.

- mykózy - používajte čisto bavlnenú spodnú bielizeň, nenoste tesné oblečenie, nepoužívajte aviváž ani parfumované vložky. Cesnak je prírodné antimykotikum, znížte množstvo bielej múky a bieleho cukru. Lokálne sa môžu používať prípravky v čajovníka a z grapefruitových semien (riedené), koloidné striebro. Užívajte probiotiká.

 

https://www.dietaaja.sk/index.php/tehotenstvo-a-porod/co-vybavit-pred-a-po-porode/item/40-co-treba-vybavit-po-porode-narodeni-dietata

 

anémia - https://gaia2010.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=658%3Aa5&catid=41%3Amomentalne-okolo-nas-2012&Itemid=63