Dojčenie

Dojčenie je krásne, pohodlné a lacné. Preto stojí za to prekonať prvotné problémy.

Je potrebné, aby sa mamička pripravila na dojčenie už počas tehotenstva. Čím viac správnych informácií bude mať, tým ľahšie zvládne problémy, ktoré dojčenie prináša. Ja občas hovorím, že o dojčení by mal byť jeden semester na Vysokej škole dojčenia. Podľa mojich skúseností aj osobných aj z poradenstva každá mamička prechádza rôznymi problémami pri dojčení, občas je to tak, že jeden problém sa vyrieši a nastane druhý. Väčšinou to ale nie sú problémy, ktoré by sa nedali prekonať.

Celkovo sa najčastejšie problémy objavujú počas prvých týždňov dieťatka, počas šestonedelia. Ako dobre to v minulosti fungovalo, keď žena v šestonedelí bola oddelená od ostatných, len s dieťaťkom, nosili jej jedlo a starali sa o ňu - a ona nemala inej povinnosti, len byť s dieťatkom, naučiť sa dojčiť a navzájom sa spoznávať. Zato u nás je to často tak, že mamička príde s dieťatkom z pôrodnice a už musí ísť k lekárke na prvú prehliadku a všade možne, kúpiť niečo, často už v prvých týždňoch kdesi do supermarketu kúpiť plienky či iné potreby, ocko ma dovolenku len niekoľko dní, mamka tiež príde pomôcť na krátky čas a mamička zostáva veľmi skoro s bábatkom sama, odkázaná sama si navariť, pripravovať pitie, starať sa o dieťaťko, chodiť s ním von a riešiť všetky možné prichádzajúce problémy. A keď sa vyskytnú problémy, dieťatko v kuse plače, odvracia sa od prsníka, mamička pociťuje bolesť pri dojčení, má popraskané bradavky alebo iný problém, potom je ťažké sadnúť si kdesi na internet alebo študovať narýchlo v knižkách, čo to môže byť a ako to riešiť. Preto odporúčam naozaj veľa sa naučiť o potrebách bábätka a o dojčení dopredu. A výborné je, ak mamička nezostáva s problémami sama. Je kopec informácii na internete a je veľa laktačných poradkýň, ktoré sú ochotné pomôcť. A je dôležité, aby aj manžel - ocko bol poučený, napr. že mamička chce dojčiť, aby ju v tom podporoval. Hormóny v šestonedelí si robia čo chcú a keď dieťaťko niekoľko hodín plače, je veľmi zvádzajúce podať umelé mlieko, lebo prvé čo nás napadne je, že dieťaťko je hladné. Keď ocko vie, že mamička si zaumienila dojčiť, bude ju podporovať on ako hormónmi nenapadnutý, racionálny.

 

Kľúč k úspešnému dojčeniu

-          správne prisatie

-          dojčenie na požiadanie

-          dojčenie bez klobúčikov, cumlíka (aspoň zozačiatku) a hlavne fľaše

 

Najdôležitejšie je SPRÁVNE PRISATIE

Bábätko prikladáme k prsníku najlepšie bez plaču. Ak plače, na chvíľočku mu dáme pocuckať náš ukazovák bruškom hore, ono sa upokojí cuckaním, alebo ho pohojdáme na rukách hore-dole.

Najlepšia poloha pre výborné prisatie je asymetrické priloženie. Je to poloha, kde je dieťatko dojčené bez perinky. Osobne som zástanca periniek a zavinovačiek  - dieťatko má rado pevné zavinutie, potrebuje istotu, bezpečie a teplo perinky. Nie každé dieťa je naklonené perinke a potrebuje slobodu. Na dojčenie je najlepšia poloha práve bez perinky. Takže ak máte bábätko, čo má rado perinku,  na dojčenie jednoducho dieťatko z perinky vyberte a kľudne ho hoci aj hneď po dojčení vrátiťte do perinky. To je už na mamičke.

 

Takže - asymetrická poloha napr. na ľavom prsníku by vyzeralo takto:

Dojčíte na ľavom prsníku a dieťatko máte na pravej ruke - chytíte si ho popod hlávku a ramienka tak, že palec pravej ruky máte na alebo pri vrchnom ušku a ostatné prsty popod hlávku až cez spodné líčko. Tým máte celú hlavičku dieťatka ako keby v svojej dlani. Dlaň a zápästie podopiera aj krk a ramienka. Celý lakeť pritiahnete bližšie k sebe, aby bábätko bolo otočené k vám - prsník oproti pusinke. Ľavý prsník pridržiavate ľavou rukou tak, že palec je pod prsníkom a ostatné 4 prsty sú hore. Vtedy skúste obkrúžiť vrchnú peru a využite moment veľkých úst a priložte si bábätko na prsník. Hlavičku pritom mierne zakloňte tým, že mu zatlačíte na ramienka - tým sa mu brada vysunie dopredu a nosík sa uvoľní, v puse bude mať spodnú časť dvorca.

 

Táto poloha je vhodná na rozbehnutie laktácie, aj na udržanie a zlepšenie tvorby mlieka a jednak ako prevencia aj "liečba" poranených, bolestivých bradaviek. Pri tejto polohe dieťatku mliečko bude striekať na horné podnebie. Pri nadprodukcii to môže byť veľkou pomocou - tieto deti totiž veľmi nemajú radi, že im mlieko strieka rovno do hrdielka - pri tejto polohe sa tok mlieka lomí a dieťa si aj s veľkým tokom mlieka lepšie poradí. Pri tejto polohe brada výborne masíruje prsník, ľahšie potom vyteká mliečko a výborne sa vyprázdnia všetky časti prsníka. Dieťatko by nemalo byť hornou časťou tela bruško na bruško, ale tak, aby dieťatko smerovalo k prsníku zdola a malo očný kontakt s matkou (záleží aj na veľkosti prsníkov), bruško a dolná časť telíčka je už v polohe bruško na bruško, teda pritlačené k mamičke. Dôležité je, aby brada nebola zaborená do hrude dieťatka, vtedy sa mu naozaj nemôže dobre piť. Aj my dospelí pijeme tak, že si dvihneme hrnček k ústam a krk dávame do mierneho záklonu.

 

Teda postup je taký, že si zoberieme bábätko k prsníku, obkrúžime mu bradavkou okolo úst alebo okolo pier (alebo aspoň okolo hornej pery), ono by malo zareagovať širokým otvorením úst, priložíme ho tak, aby malo bradavku aj s časťou dvorca v puse (hlavne spodná časť dvorca). Dieťatko si privinieme bližšie k sebe. Pery by mali byť vyhrnuté von. Ak je spodná pera je vtiahnutá dovnútra, treba bábätku pomôcť prstom, nech "vyskočí" spodná pera von. Jazyk by mal byť stočený okolo bradavky a dvorca, vidno to, keď si trochu odtiahneme prsník od pusinky dieťatka. Brada sa má dotýkať prsníka, ale nie nos! Líca pri saní sú plné, okrúhle, dochádza k aktívnemu pitiu, ktoré vyzerá tak - široko otvorené ústa - pauza (vtedy je v puse mliečko) - zatvorené ústa (prehĺta). Toto je znak, že dieťa prijíma mlieko, že prehĺta - je to tzv. pauza v brade, teda plná pusa mlieka.

 

 

 

Prsníka sa má dotýkať len brada. Aby sa dotýkala prsníka len brada, môžeme si pomôcť tým, že bábätko si viac pritlačíme k sebe. Tým mu vtlačíme bradu viac do prsníka a nos uvoľníme. Pri asymetrickom priložení je to oveľa jednoduchšie, jednoducho trochu zatlačíme dieťatku na ramienka a ono tým vystrčí viac bradu a uvoľní nos. Pozor, toto treba sledovať pri každom dojčení a počas celého dojčenia.

 

 STLÁČANIE PRSNÍKA

Stláčanie prsníka je výborný spôsob, ako dostať z prsníka čo najviac mlieka. Používa sa hlavne pre zrýchlenie napapania dieťaťka, pre úplné vyprázdnenie prsníka bez dodatočného odsávania, pri malej produkcii mliečka. Používa sa pri nízkom prírastku hmotnosti, pri častom a dlhom dojčení, pri bolestivých bradavkách mamičky, pri upchatých mliekovodoch, príp. pri často sa opakujúcich upchatiach mliekovodov a zápaloch prsníka. Dá sa ním pomôcť dieťatku, ktoré zaspáva na prsníku, aby pilo efektívejšie. Deti totiž reagujú na tok mlieka. Malé bábätka pri malom toku mlieka na prsníku zaspávaju a staršie sa zlostia. Stláčanie prsníka môže pomôcť. Stláčanie simuluje spúšťací reflex mliečka. Zabezpečí tok mlieka, keď si dieťatko len dudle, neťahá poriadne. Stláčanie spôsobí plynulý tok mlieka, zvýši množstvo vypitého mlieka (hlavne zadného), skracuje dobu kŕmenia, predĺži čas medzi dojčeniami.

Ako správne stláčať?

  1. Držte dieťa jednou rukou
  2. Držte prsník druhou rukou, palec hore, ostatné prsty dole, ďaleko od bradavky. Len stlačiť, neprechádzať prstami k dieťatku.
  3. Stláčať prsník, len keď saje, ale nepije (t.j. len si dudká, nerobí široké ústa-pauza-zatvorené ústa). Nesmie to bolieť.
  4. Držať prsník stlačený, kým dieťa nepije, potom uvoľniť - znova začne mliečko, ktoré sa medzitým nazberalo za zovretím, tiecť.

 

DOJČENIE NA POŽIADANIE

Dojčenie na požiadanie znamená, že dieťatku dáme prsník stále, keď je hladné. Neriešime, že ešte prešlo málo času od posledného dojčenia. A keď mu nestačí z jedného prsníka, tak mu dáme z druhého. Dieťatko sa na prsníku nielen napije a naje, ale aj upokojí, uspí, sú naplnené mnohé jeho potreby.

 

CUMLÍK, FĽAŠA, KLOBÚČIK

Pre bezproblémové dojčenie je nevyhnutné vyhnúť sa hlavne dokrmovaniu z fľaše. Úchop fľaše je úplne iný ako úchop prsníka - fľaša sa drží  plytko a prsník treba držať s poriadne otvorenou pusou. Bábätko niekedy aj jedna fľaša mliečka tak zmiatne, že odmieta potom sať z prsníka. Ak je potrebné dokrmovať dieťatko, tak je kopec možností, ako to urobiť bez zmätenia sacieho reflexu - striekačkou, lyžičkou, cievkou, malým pohárikom a podobne. 

Klobúčiky - boli síce pôvodne vymyslené na ochranu popraskaných bradaviek a pre mamičky s vpadnutými bradavkami, ale na druhej strane prasklinky aj spôsobujú :-(. Pri prasknutej bradavke treba radšej dojčiť normálne bez klobúčikov, ale upraviť polohu a bradavku medzi dojčením liečiť. Držanie klobúčika je podobne plytké ako držanie fľaše, takže pozor na to. 

Cumlík - cumlík u bábätka nám môže zakrývať problém dieťatka - či je hladné, alebo mu je teplo, či zima, či ho trápi čokoľvek iné. U dieťatka treba v prvom rade zistiť dôvod nespokojnosti a odstrániť ho, namiesto toho, aby sme ho upokojovali cumlíkom. Celkovo sa cumlík pre dojčené dieťatko neodporúča, je to náhrada bradavky pre nedojčené deti, aby sa upokojoval ich sací reflex. Cumlík u dojčeného dieťatka je naozaj citlivá záležitosť. Sú deti, ktoré s ním ako keby nemali problém, ale nikto nevie dopredu odhadnúť, či to náhodou nebude tak po istej dobe.
Ako alternatívu, ktorá neurobí šarapatu, môžeme zvoliť svoj čistý ukazovák alebo prostredník bruškom hore. Alebo látkový uspávačik - teda také zvieratko, čo zvyčajne má zaviazané štyri uzlíky na každom svojom konci - dieťatko si môže tie uzlíky žmoliť. Dá sa urobiť aj uspávačik z látkovej plienky.

 

Priznajte sa, však ste už kdesi videli tento plagát? Keď ho ukážem mamičkám, často s údivom pozerajú - "Veď tento plagát je polepený v celej nemocnici." Nuž áno, len škoda, že sa mu v nemocnici až tak nevenujú, lebo je výborný. Správna poloha, prisatie, tak ako ma byť :-).


 

 

 

 

 

Poradkyne pri nosení nájdete na

www.mamila.sk

https://babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/zoznam-poradkyn-pri-dojceni/