Veľa mliečka

Niekedy je aj veľa mliečka na škodu. Mliečko veľmi strieka, bábätko nestačí prehĺtať, v kútikoch mu ostáva mliečko, pusinka sa mu stále zošmykáva z prsíčka, často je potom prejedené, trápi ho reflux, zelená stolica či iný problém, mamička má často problém s boľavými bradavkami.

 

Je normálne, ak má mamička nadprodukciu cca 2 - 6 dní po pôrode, teda keď nabehne väčšie množstvo mlieka. Prsia sú tvrdé, navreté, horúce, bábätko sa nevie poriadne prisať. Vtedy je dobré pred dojčením nahriať prsia v teplej vode alebo sprche, rozmasírovať, urobiť si kvetinkovú masáž alebo trošku mlieka odsať, nech trochu zmäkne dvorec.  Ak odsávať, tak po dojčení, ktoré nebolo veľmi efektívne a naozaj zostal mamičke nepríjemný pocit plného prsníka, ktorý by do dalšieho dojčenia bol veľmi preplnený a boľavý - ale pozor, nie úplne do poslednej kvapky, len do pocítenia úľavy - to už musí odhadnúť mamička. Zmierniť prílišné naliatie pomôžu listy z čerstvej kapusty alebo studené obklady pomedzi dojčenie. Studený obklad sa dá urobiť tak, že do mikroténového sáčka sa dá kus vaty v približnej veľkosti prsníka namočenej do vody, vložíme priebežne do chladničky.  

 

KVETINKOVá masáž

- prsty ukazovák, prostredník a prsteník jednej aj druhej ruky poukladáme okolo bradavky - bradavka je v strede a 6 prstov dookola bradavky. Zatlačíme dovnútra prsníka, držíme niekoľko sekúnd, aj minútu. Týmto zatlačíme prebytočné mlieko hlbšie dovnútra prsníka, dvorec tým zmäkne a dieťatko ho ľahšie uchopí.

V prípade, že nadprodukcia pretrváva alebo sa objaví neskôr, je potrebné trochu utlmiť tvorbu mlieka. V prvom rade vysadiť všetky prostriedky, ktoré slúžia na zvýšenie tvorby mlieka - nepiť čaje pre dojčiace matky, feniklový, anízový a rascový čaj, kávu z kávoviny, veľa polievok a teplých tekutín. Je možné nasadiť si čaje zo šalvie alebo mäty, tie znižujú tvorbu mlieka.

 

Čo sa týka ovplyvnenia vysokej tvorby mlieka pri dojčení:

- kedysi sa odporúčalo dojčiť dvakrát za sebou dojčiť z jedného prsníka, potom dvakrát za sebou z druhého prsníka. T.j. napr. Ľ, Ľ, P, P, pri každom dojčení len z jedného. Ak to nepomôže, môže sa skúsiť dojčiť aj 3 x z toho istého prsníka. Ak mlieko v prsníkoch stojí, tvorí sa tam inhibítor, ktorý brzdí tvorbu mlieka. Dnes sa už od tohto systému upustilo, keďže niekedy došlo až k takému zníženiu tvorby mlieka, ktoré dieťatku nestačilo alebo sa dieťa začalo na prsníku zlostiť kvôli zníženému toku mlieka oproti takému, na aké bolo zvyknuté. Optímálnejšie je dojčiť napr. v priebehu 3 hodín z jedného prsníka, v priebehu ďalších 3 hodín z druhého (v prípade, že dieťa nedokáže vypiť prsníky do dna). Je potrebné neodsávaťalebo menej odsávať, radšej odsávačkou ako rukou, množstvo tekutín príliš neznižujte, aby tým organizmus netrpel.

 

 Prakticky pri nadprodukcii si môžeme pomôcť takto:

- dojčiť v polohe, keď bude mamička v miernom záklone - teda dať si za seba napr. vankúše a zosunúť sa z bežného sedu ako keby trochu dole

- vyskúšajte, či sa dieťa nenapije pokojnejšie, keď ho pomocou vankúšov položíte tak vysoko, aby bola jeho tvárička pri pití ľahko naklonená dole smerom k bradavke - mliečko tak tečie hore proti gravitácii

- v prípade, že dieťatku tak strieka mliečko, až sa zadúša, zakuckáva a tak - môžeme ho od prsníka odpojiť a nechať vystriekať mliečko do pripravenej látkovej plienky. Keď mliečko striekať prestane, znova priložíme bábätko.

- môžeme skúsiť držať prsník v nožnicovom úchope - t.j. ako keby medzi ukazovákom a prostredníkom, tým trochu pribrzdíme tok mlieka. Môžeme súčasne jemne tlačiť prsník ako keby proti svojmu hrudníku.

- v prípade, že cíti mamička veľké nalievanie prsníkov pomedzi dojčenie, môže si skúsiť prikladať kapustné listy alebo studené obklady.

- tlak zastavuje tok mlieka - tisnite mierne bradavku dovnútra dvorca alebo paže pevne prekrížte pred prsiami a tlačte pritom päsťami na bradavky. Môžete ruky s prepletenými prstami položiť pod bradu a predlaktím tlačiť proti prsiam.

- pri dojčení často mamičkám s nadprodukciou z druhého prsníka vyteká mlieko. Optimálne je vložiť si pred dojčením do podprsenky plastový zberač materského mlieka - prsnú mušľu - ktorá vytekajúce mlieko zachytí. Môžete si tak bez práce uložiť nejaké mlieko pre budúcnosť do mrazu. Zberače sa môžu nosiť aj počas celého dňa, záleží to od toho, kedy mamičke vyteká mlieko. Pozor ale na predklony - aby neskončilo zachytené mlieko predsa na vašom oblečení (navrch mušle si môžete položiť prsnú vložku alebo hoci látkovú vreckovku). Bradavky tak budú v suchu a mlieko nebude vytekať. Na noc si môžete dať do podprsenky poskladanú látkovú plienku alebo tenký uterák určený na tento účel. Ak máte problém s mokrými škvrnami na oblečení, maskujte sa v pestrých tričkách, na vzoroch škvrny až tak nevidno. Pomôže aj vesta.

- ak sa vám problém zdá až veľmi vyhrotený, skúste piť šalviový alebo mätový čaj, príp. cmúľať mentolové cukríky. Niektoré mamičky pijú čaj z citrónovej trávy.