Neprisávajúce sa dieťatko

 

Občas sa stane, že dieťatko ako keby nevedelo, čo sa na prsníku robí, má pevný stisk, skĺzava z bradavky, bradavku len olizuje, ale naozaj sa na prsník neprisaje a nepije.

 

Často sú to deti, ktorým už v pôrodnici bola ponúknutá fľaša, cumlík, v dobrej viere ponúknutý dokrm striekačkou namiesto fľaše, deti predčasne narodené, ktoré boli kŕmené sondou, neskôr fľašou a niekedy aj deti, kde je to pre nás záhadou prečo. Niekedy môžu mať deti zlú asociáciu na niečo, čo im bolo strkané po pôrode do pusy, napr. počas odsávania z úst tesne po pôrode. Veľmi často je to reakcia na pôrod s epidurálkou!

 

Čo s tým?

 

V prvom rade veľa, veľa trpezlivosti a plný prsník mliečka u mamičky!!!

 

V tomto krízovou začiatočnom období sa plne sústreďte na dieťa. Mlieko odsávajte minimálne 8 x denne, z toho minimálne raz v noci. Maximálne množstvo času majte dieťatko v kontakte koža na kožu - mamička zoblečená do pol pása (môže mať oblečenú rozopnutú košeľu na holom tele), bábätko oblečené len v plienke. V polosede, bábätko tváričkou dole na mamičke, prikryté až po krk prikrývkou či paplónom. Nech sa mamička a bábätko úplne na seba navzájom nastavia, zvyšuje to tvorbu mlieka, dieťatko zabúda na negatívne skúsenosti pri kontakte so svojou pusou. Či bude bábätko na vás spať, alebo bude dvíhať hlavičku alebo len tak ležať - je to jedno.

 

Skúste využiť čas polospánku alebo spánku na nakŕmenie dieťatka.

 

Ak idete skúšať dojčiť a dieťa sa neprisáva, majte pripravenú laktačnú pomôcku, viď obrázok - fľaša s vystrihnutou väčšou dierkou v cumlíku, prestrčená cievka CN01. Dieťatko nalákame na satie tým, že mu vložíme do úst prs s cievkou, dieťatko keď začne ťahať, dostane dávku mlieka. Satie je podobné ako na prsníku - dieťa má vystrčený jazýček, cítite ho pod svojim prstom (prst je otočený bruškom hore), dbajte na pekne vyvrátené pery smerom von.

 

 

Nechajte dieťa trochu ťahať z laktačnej pomôcky, dieťa majte blízko pri odhalenom prsníku. Po niekoľkých ťahoch mlieka skúste dieťa prisať na prsník. Ak sa to nepodarí, znova trocha nakŕmte cievkou po prste. Skúšajte, kým to vás alebo dieťa neomrzí. Ak už nevládzete viac, dokrmte dieťa alternatívne, napr. lyžičkou alebo pohárikom.

Aj priebežne počas dňa dávajte dieťatku sať váš prst bruškom hore - ukazovák alebo prostredník, nie malíček. Okrem toho môžete priebežne dieťatku robiť masáž úst - krúžiť po perách, dať prst bruškom dole na jazýček, zatlačiť na 3 sekundy, posunúť prst o trošku viac smerom k hrdielku, znova zatlačiť 3 sekundy, postupne až k hrdielku, aj keby dieťatko malo napnúť na zvracanie. Postupne sa vracať smerom naspäť k perám zatláčaním. Prstom môžete prejsť celou pusou bábätku - okolo ďasien, vnútorných stenách líc, po jazýčku aj popod jazýček,...

 

Ak si udržíte dostatočnú tvorbu mlieka, budete pravidelne dieťa skúšať prikladať, kontaktovať koža na kožu a alternatívne dokrmovať, je veľká pravdepodobnosť, že dieťa sa v priebehu 2. - 8. týždňov prisaje. Nevzdávajte to, stojí to zato vydržať!