Málo mliečka

Často sa stáva, že mamička má pocit, že mliečka je málo. Zvyčajne to zdôvodňuje tým, že dieťatko je aj po napapaní nepokojné. Vyťahá oba prsníky a stále hľadá, alebo že je prisaté takmer nonstop na prsníku. Môže a nemusí to byť pravda. Základným ukazovateľom, či je mliečka dosť alebo nie, je hlavne priberanie dieťatka, počet poriadne mokrých plienok a relatívna spokojnosť dieťatka po nadojčení. A určite treba sledovať, či dieťa naozaj pije. Sú deti, ktoré sa na prsníku len "hrajú" a nesajú efektívne. Potrebujeme sledovať pauzy v brade.

 

Dieťatko by malo v prvom mesiaci života priberať priemerne 200 g za týždeň, toto sa traduje na Slovensku.

Nové rastové krivky WHO 2009 ale  hovoria o týchto priemerných prírastkoch na váhe:
- 0.-3. mesiac - váhový prírastok cca 116 g týždenne
- 4.-6 m. - 70-85 g týždenne
- po 6. m. - 50 g týždenne.
Plne dojčené dieťatko musí mať denne minimálne 6-8 poriadne prečúraných plienok. Toto je signál dostatočného príjmu mlieka. Dieťatko mladšie ako jeden mesiac by malo mať aj minimálne 2 veľké stolice denne. Neskôr už stolica nemusí byť pravidelná, ani častá.

 

Často sa hovorí o rastových špurtoch. Niekedy medzi 7. a 10. dňom po pôrode, v 3. a 6. týždni a v 3. a 6. mesiaci života dieťatka vraj dochádza k tzv. rastovému špurtu - deti vtedy viac rastú do dĺžky, ich potreba mliečka sa náhle zvýši a mamička niekedy nestačí produkovať.  Celé toto tvrdenie je ale zdá sa len mýtom. Ak dieťatko v akomkoľvek období vyžaduje viac pitia, častejšie sa pýta na prsník, je viac nepokojné - je potrebné vyjsť v ústrety a ponúknúť mu prsník. Dieťatko sa tak upokojí, na prsníku dostane to, čo potrebuje - či je to práve viac mlieka, alebo nejakú nervozitu, či začínajúcu virózu, čokoľvek. V tomto období je dôležité dieťatko naozaj často prikladať.  Hoci aj každú hodinu, pri každom zamrnkaní, nepokoji, počas toho, ako je hore, treba ponúknuť prsník. Samozrejme, ak spí, treba ho nechať spať (veľký pozor ale na dlhodobé spanie dieťatka - ak je mlieka málo, až veľmi málo - dieťatko už nie je schopné ani prebudiť sa na papanie, šetrí si energiu!!!, treba sledovať plienky!!!). Ak doteraz dieťa pilo pri jednom dojčení len z jedného prsníka, v tomto období treba prejsť na dojčenie z oboch prsníkov, prípadne aj niekoľkokrát prestriedať, t.j. ľavý, pravý, ľavý, pravý. Môže sa prestriedať zároveň aj poloha - t.j. ľavý klasická poloha, pravý futbalová, ľavý futbalová, pravý klasická.

Keď sa prekladá dieťa, kým z jedného prsníka mamička dojčí, v druhom sa súčasne tvorí ďalšie mlieko a posúva sa viac dopredu. Najviac mlieka sa tvorí práve počas samotného dojčenia, tesne po dojčení a v noci, preto by mamičky mali zabudnúť na taký termín, že "šetrím mlieko na neskôr" - lebo také niečo ako šetrenie mlieka neexistuje. Tvorba mlieka ide non-stop, kontinuálne a je to bezodná studňa. Ďalšia vec, ktorú často počujem mamičky hovoriť, je pocit prázdnych prsníkov, takých handričkových :-). Mamička je niekedy zvyknutá z prvých dní a týždňov na pocit Pamely Anderson v prsníkoch a keď neskôr tento pocit odíde, je z toho vystrašená, že stratila mlieka. Treba si ale uvedomiť, že naliate prsníky nie sú normálnou súčasťou dlhšieho dojčenia, jednoducho sa stane, že mlieka sa začne tvoriť tak akurát a už nedochádza k takému výraznému nalievaniu. To ale neznamená, že mlieko v prsníkoch nie je. Áno, je pravda, že deti takéto prsníky ako keby začali odmietať - často sú to deti, kde mamky mali veľmi veľa mlieka, deti boli zvyknuté na nadprodukciu a kopu, kopu mlieka - a potom sa začnú zlostiť, keď je zrazu mlieka len tak akurát, lebo im nadprodukcia vyhovovalo.

 

Je veľmi, veľmi dôležité, aby bol prsník naozaj dobre vyprázdňovaný. Nielen preto, aby sa dieťa dostalo aj k zadnému mlieku, toto ešte nikto neodmeral, koľko je ktorého a kedy je už tá hranica, že dieťa teraz pije predné a teraz zadné mlieko, ale hlavne preto, aby dieťatko vypilo mlieka čo najviac. Dieťatku môžeme pomôcť získať čo najviac mlieka stláčaním prsníka (viď časť Začiatok je dôležitý). Dojčenie by malo vyzerať približne tak, že mamička dojčí z jedného prsníka normálne, bez stláčania, prsník len podopiera, kým vidí pauzy v brade a pekné pitie. Ak už prestane vidieť pauzy, alebo sú len veľmi ojedinele, dieťa na prsníku zaspáva alebo sa zlostí, je potrebné začať stláčať prsník, kým počas stláčania dochádza k prehĺtaniu dieťatka. Ak dieťa už napriek stláčaniu nepije, treba ho preložiť na druhý prsník a postup opakovať - dojčiť bežne, bez stláčania, potom so stláčaním. Takto sa môžu prsníky vystriedať aj viackrát.

 

Samozrejme, ak je tam naozaj podozrenie na málo mlieka, resp. je to zrejmé,  je dobré podporiť laktáciu nielen častým prikladaním, ale podporiť tvorbu mlieka aj vhodnými prípravkami - v prvom rade senovka grécka, benedikt lekársky. Ako pomocná vec: čaj pre dojčiace matky, káva z kávoviny, odbublinkovaná Vinea alebo iný nápoj s obsahom pravej hroznovej šťavy, ovsenné vločky, Acidko, trnková šťava, sušené ovocie, celozrnné obilniny, čerstvá zelenina - hlavne tepelne upravená mrkva a paradajky s trochou oleja, zemiaky, mandle, tmavé mäso pre obsah železa, morské ryby, hlavne losos, zo sladkovodných - kapor, soľ obsahujúca jód, marhule (hlavne sušené, patrí medzi prírodné laktogagá, obsahuje fytoestrogény, zvyšuje hladinu prolaktínu), kokos, cícer, kurča, zázvor, šalát, tekvica, aj semienka, špenát (obsahuje kys. listovú a fytoestrogény), mrkvová šťava, v Ázii sa používa papája, špargľa, hnedá ryža (zvyšuje hladinu sérotonínu, ktorý stimuluje prolaktín)  a podobne.

Mamička by sa mala napiť a niečo zjesť pomedzi dojčenie, aby sa mliečko malo z čoho tvoriť.

Ďalšie bylinky na zvýšenie tvorby mlieka - malinový list, fenikel, žihľava, kvet bazy čiernej, kôpor, nechtík lekársky, rasca lúčna, aníz, medovka, jastrabina. Pozor - sú deti, ktorým bylinkové čaje z majoránky, feniklu, rasce a anízu nerobia dobre kvôli nafukovaniu (aj keď mnohé mamičky ich pijú hlavne kvôli tomu, aby dieťa nenafukovalo). Z uvedených bylín si môžete namiešať aj vlastnú zmes podľa uváženia a chuti. V knihe Všechno o kojení od Vivien Weigert autorka uvádza možnosť vnútorného užívania 2 kvapiek čisto prírodného rascového oleja - nakvapkať na kocku cukru a cucať.

 

Dávkovanie:

Senovka grécka - minimálne 3 polievkové lyžice drvenej senovky denne. Užíva sa to takto suché, len sa to zapije tekutinou. Niektoré mamičky sa sťažujú, že sa to lepí na zuby, je im to štipľavé, nepríjemné - v takom prípade je možné skúsiť urobiť zo senovky kašičku primiešaním trochy vody alebo džúsu či Vinei, alebo pridať aj trochu práškového cukru a gúľať guľôčky. Tvorba mlieka by sa mala zvýšiť v priebehu 1 - 3 dní. Senovku treba brať, kým až pot mamičky nevonia po tomto korení. Lepšie je kúpiť si už hotovú mletú senovku, lebo samotná senovka je veľmi tvrdá a je veľký problém ju roztĺcť na prášok. Dá sa kúpiť v predajni zdravej výživy alebo bio obchodoch.
Celá je taká tvrdá, že je lepšie uvariť z nej čaj.  Cca 8g senovky treba variť 10 minút v 250ml vody - urobí sa silný odvar, ktorý je dobre zamiešavať po troche do iných čajov, tekutín, denne sa môže vypiť max. 1 liter silného odvaru. Komu to nevadí, môže zjesť aj tie uvarené semená. Niektorým mamičkám veľmi nechutí, ale vraj chutí lepšie, keď sa zaleje Vineou a urobí sa z toho taká kaša. Môže sa tam pridať aj práškový cukor. 
 

Benedikt lekársky - 1 ČL zaliať cca 2 - 3 dl vriacej vody, nechať aspoň 5 minút lúhovať. Čaj je horký, takže je príjemnejšie si ho osladiť. Piť 2 x denne. Dostať kúpiť tiež v predajni zdravej výživy alebo bio obchodoch, kupovala som za cca 1 euro, záleží od gramáže. Je možné kúpiť aj benediktové kvapky, berú sa 3 x denne po 20 kvapiek.

 

Na trhu je aj senovka grécka a benedikt lekársky v kapsliach. Je to pohodlné na užívanie, aj rýchlo účinné. Pozor - ak máte málo mlieka, nestačí začať brať senovku a benedikt!!!! Je potrebné upraviť polohu, prisatie tak, aby dieťatko správne stimulovalo mliekovody, aby sa tvorba mlieka zvýšila nie len podporou bylinkami, ale hlavne satím dieťatka. Kapsle sa užívajú 3 x denne po 3 kapsle zo senovky a 3 kapsle z benediktu. Teda denne mamička zje 9 kapslí z jedného aj druhého.

 

Senovka grécka a benedikt lekársky zjavne fungujú lepšie, ak sa používajú obe súčasne. Ak do 3 - 4 dní nepocítite zvýšenie tvorby mlieka, pravdepodobne nezaúčinkovali a treba ich prestať brať.

 

V predajni zdravej vyživy je možné zohnať kôprový olej, berie sa 2x denne pol čajovej lyžičky nalačno, tiež mierne zvyšuje tvorbu mlieka a Laktofyt sirup (ako výťažok z čaju pre dojčiace matky, obsahuje aj senovku grécku v malom množstve).

 

Satie dieťatka je najlepšia stimulácia laktácie. Keď dieťatko nebude sať dostatočne často, tvorba mlieka sa nezvýši. Ani keby mamička pila litre tekutín a vyskúšala všetky babské recepty na zvýšenie tvorby mlieka.

 

Prolaktín, ktorý je zodpovedný za tvorbu mlieka sa najviac tvorí pri nočnom dojčení, počas a po dojčení a pri spoločnom spaní s dieťaťom .
Oxytocín - tvorí sa na začiatku a opakovane počas dojčenia - je to spúšťač mlieka a zároveň je zodpovedný za materské správanie. Má veľký vplyv na citovú väzbu.

Mýtus nechať mliečko nazbierať znižuje tvorbu mlieka. 

Tvorbu mlieka zvyšuje - správne prisatie, dlhšie večerné dojčenie, dojčenie z obidvoch prsníkov
Niektoré zdroje uvádzajú, že tvorbu mlieka zvyšuje aj:

- feniklová silica BIO od firmy Hanus - 3 x 2 kvapky na lyžičku medu alebo mlieka, nie dlhšie ako 3 týždne, 2 týždne pauza

- čaj - 5 - 10 g aníz, fenikel, rasca - podrviť, pridať medovka, majorán, kôpor. Z tejto zmesi odobrať 1 čajovú lyžičku, zaliať 2 dl vody. Denne sa môže vypiť až 1 l tohto čaju.


Ľudové liečiteľstvo ponúka aj túto možnosť:

jastrabina lekárska - 5 dielov

vňať majoránu - 5 dielov

fenikel - 4 diely

vňať bazalky - 4 diely

žihľava - 3 diely

alchemilka - 2 diely

kôpor - 2 diely

vňat ruty - 2 diely

2 polievkové lyžice zmesi do 1/2 litra vody, povariť 2 minúty, nechať prikryté, 10 minút lúhovať. Pije sa 3 x denne teplý, po 1/3 z celého množstva.  Nemusia tam byť všetky vymenované bylinky, sú dôležité hlavne tie, kde je väčší podiel.

V prípade nevyhnutnosti sa pridáva liek COSTI - efekt najlepší pri sekundárnom poklese MM, nie sú popísané nežiadúce účinky, berie sa 3 x denne 3-4 tbl. 1/2 hod. pred jedlom 4-6 dní, užívať jeden týždeň po zosilnení laktácie, potom postupne vysadzovať po 1 tbl. dole, ak efekt sa neukáže do 3-4 dní, treba skúsiť niečo iné - je to liek proti nevoľnosti a ako vedľajší účinok pri predávkovaní zvyšuje tvorbu mlieka. S Costi ale opatrne. Odporúčam poradiť sa najprv s laktačnou poradkyňou.
 

Je veľmi vhodné, aby v období, keď mamička potrebuje zvýšiť produkciu mliečka, mala možnosť venovať sa výlučne dieťatku, resp. aby jej s dieťatkom niekto pomohol, aspoň vyjsť na prechádzku a tak, aby si mohla oddýchnuť. Treba zahodiť všetky starosti o poriadok a všetko možné v byte, jednoducho si ľahnúť spolu s dieťatkom do postele, pripraviť si do termosky teplý čaj, priniesť si aj niečo pod zub, niečo na čítanie a len ležať pri dieťatku, dojčiť ho, koľko len chce (pozor na správne prisatie a polohu - inač sa bradavky z toho náporu zbláznia :-). Je to len otázka času, kedy sa tvorba mliečka zvýši. Bežne to trvá len niekoľko málo dní. Mamička by mala čo najviac oddychovať, ak spí dieťa, nech si pospí aj ona. A je treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou!

 

Je veľmi dôležité sledovať, či dieťa naozaj na prsníku dostáva mlieko. Keď dostáva mlieko, robí trojpohyb

 

                                                            široké ústa - pauza v brade - zatvorené ústa.

 

Počas pauzy v brade má plnú pusu mliečka a pri zatvorených ústach ho prehltne. Keď dieťa nemá pauzu v brade, saje, ale nedostáva mliečko. Takže niektoré deti sa dokážu krásne napapať aj za 10 minút, lebo efektívne pijú a niektoré sú na prsníku aj hodinu, ale v skutočnosti sajú, ale len občas prehltnú mlieko.  Ak dieťatko len saje naprázno, neprehĺta mlieko, treba skúsiť použiť stláčanie prsníka. Ak už dieťa nepije napriek stláčaniu, vtedy je vhodný čas na výmenu prsníka.

 

Niekedy je to nemožné bez dokrmovania. Napr. vtedy, ak naozaj mamička nemá v prsníkoch ani trochu mlieka, alebo len veľmi málo. Dieťatku to jednoducho nestačí a mamička môže striedať prsníky koľko chce, jednoducho na to treba pár dní, aby sa pri dodržiavaní pravidiel tvorba zvýšila a tento čas treba nejako prekryť.

Ak má mamička mlieka málo alebo žiadne, ale dieťa je ochotné sať, je výbornou pomôckou prikrmovanie priamo na prsníku suplementorom, alebo jednoduchšou verziou - cievkou pri prsníku. V tom prípade treba dať odstriekané materské mlieko alebo umelé mlieko do nejakej nádobky - fľaše, sklíčka, do toho sa vloží cievka (novorodenecká cievka CN01 - dostať kúpiť v zdravotníckych potrebách alebo ti ju dá laktačná poradkyňa). Bábätko si mamička priloží k prsníku, keď sa správne prisaje, odtiahne mu prsník od kútika úst a opatrne vsunie koniec cievky do úst. Zozačiatku je lepšie, ak má mamičke kto pomôcť aspoň podržať nádobku.  Je problém sama držať dieťa, cievku aj fľašku s mliekom.

cievka2

Je to znázornené aj na obrázku. Výhodou tohto typu prikrmovania je to, že dieťa súčasne stimuluje prsník, teda stimuluje tvorbu mlieka. Zároveň sa nezlostí, že mu nič nejde, lebo nesaje naprázdno. Deti totiž nie sú nadšené z toho, keď sú hladné a mamka v prsníku nič nemá :-(. Ak by sme mali kontrolovať, koľko dieťatku dať mlieka, malo by to byť cca 1/6 aktuálnej hmotnosti na deň. T.j. dieťa s váhou 3000 g by malo denne vypiť 500 ml mlieka. Samozrejme, ak je dieťa dojčené, nedá sa to odsledovať. Po každom takomto nakŕmení dieťatka je potrebné zvyšné mlieko z prsníkov odsať. Hoci aj naprázdno. Stimuluje sa tak ďalšia tvorba. Odsávať je potrebné aj 10 - 12 x denne, z toho 2 x v noci, najlepšie po každom dojčení. Bližšie v časti o odsávaní mlieka. Keď sa tvorba mlieka zvýši, dieťatku treba najprv ponúknuť prsník, keď sa začne hnevať, že mu už nejde, až vtedy treba pridať cievku s mliekom. Postupne, ako sa bude tvorba mlieka zvyšovať, prikrmovanie cievkou sa bude znižovať.

 

Ak je dieťa už trošku staršie, napr. 3 - 4 mesiace a slabšie priberá, netreba pridávať umelé mlieko, ale pridať tuhú stravu, napr. zeleninový príkrm. Normálne sa tuhá strava pridáva až po ukončenom 6. mesiaci života.

 

Ak nemá mamička dosť mlieka a dieťa nie je ochotné sať, je potrebné opäť nepoužívať fľašu, ale alternatívne spôsoby dokrmovania a stimulovať prsníky k tvorbe mlieka odsávačkou. Keď už v prsníkoch mlieko bude, dieťatko ho prijme ochotnejšie. Bolo by nevhodné v takýchto prípadoch začať používať klobúčiky na dojčenie. Aj keď niekedy sa dieťatko na nich chytí, aj keď samotný prsník nechce, odučiť dieťa od klobúčika je pomerne obtiažne, niekedy až nemožné a klobúčik vie urobiť veľa šarapaty. V čase, keď je potrebné dokrmovať ešte mimo prsníka, je dobré hlavne využívať cievku na prste - vtedy sa súčasne stimuluje aj sací bod, ktorý je uložení na podnebí.

krmeniepoprste

Je nevyhnutné skúšať prikladať dieťatko k prsníku!!! Len tak sa naučí sať z prsníka. Najlepšie pri každom kŕmení treba najpr dať dieťatko na prsník. Alebo skúsiť inú variantu - prvotný veľký hlad uspokojiť cievkou s mliekom, nechať trochu pocuckať, potom preložiť na prsník. Keď to nejde, opäť sa vrátiť k cievke. Možno to bude trvať niekoľko dní, niekedy aj týždňov!!!! Ale trpezlivosť sa v tomto prípade oplatí. Zvlášť keď sa už mamičke zvýšila tvorba mlieka odsávaním, dieťa bude ochotnejšie prijať bradavku. Ako lákadlo môžeme pred každým dojčením vytlačiť trochu mlieka na bradavku.

 

Ešte dôležitá poznámka:

Pozor na dehydratáciu! Ak má dieťa výrazne málo plienok, moč je veľmi žltý a páchne, má prepadnutú fontanelu, potrebuje nevyhnutne viac piť. Veľký pozor treba dávať aj na dieťatko, ktoré výrazne veľa spí. Nemusí mať už dosť sily ani plakať.