Starostlivosť o bábätká

  • novorodencov sa odporúča kúpať len 2 - 3 x týždenne. Nie je nutné používať žiadne prípravky do vody, alebo len občas detské mydlo, príp. detský kúpeľ, ktorý netreba oplachovať. Kúpeľ by mal trvať krátko, len 5-10 minút
  • na zadoček nepoužívajte celý čas liečivé mastičky. Bežne stačí len modrá indulona, ktorá bráni prieniku vlhkosti do pokožky alebo tzv. ochranné krémy, napr. s lanolínom, nechtíkom, panthenolom. Až keď sa stane, že dieťatko ma zaparený zadoček, začnite používať liečivé mastičky na zadoček, napr. rybaciu masť, Nivea, Sudocream, Indulona Bab , ktoré obsahujú zložky proti zapareninám.
  • detské oblečenie perte v detskom prášku, pričom ako aviváž je dobré použiť zo 2 polievkové lyžice klasického octu. Druhou variantov je domáci ekologický "sliz" na pranie - 1 nastrúhané obyčajné mydlo na pranie + 1 kalcinovanú súdu (práškovú) zmiešame, do prania pridávame 2 polievkové lyžice + ako aviváž ocot. Na škvrny ešte pred praním nanesieme žlčové mydlo, potom klasicky vyperieme. Žlčové mydlo dostať aj tuhé aj tekuté v DM drogérii za prijateľnú cenu.
  • uspávanie bábätka - prstami mu prechádzajte od línie vláskov až po špičku nosa. Na nespavosť dobre zaberá aj plienka alebo tričko, ktoré nosila mamka pri sebe,  ktorú položíme bezpečne do blízkosti dieťaťa, zvlášť ak od neho odchádzame.
  •   bábätká milujú fialovú, červenú, oranžovú a modrú farbu. Majú radi jasné, výrazné farby na rozdiel od mamičiek, ktoré sa často prikláňajú k dreveným hračkám či pastelovej súpravičke :-)
  • prechádzky - zdravému novorodencovi nič nebráni v tom, aby mohlo byť na čerstvom vzduchu hneď od príchodu z pôrodnice. Môžete začať tak, že oblečieme dieťatko tak, ako by sme išli na prechádzku a necháme ho spinkať pri dokorán otvorenom okne (napr. vo vaničke od kočíka alebo vymyslíme nejakú alternatívu). Po 2-3 dňoch môžeme ísť aj na 1/2 hodinu na prechádzku vonku. Postupne dĺžku pobytu predĺžujeme. Dieťatko chránime pred vetrom a priamym slnkom. Na prechádzku sa snažme ísť v čase, keď je bábätko dobre napapané a je predpoklad, že bude spať. Mnohé deti, ktoré veľmi zle spia doma, vonku spia úplne ukážkovo. V takom prípade je optimálne ísť s dieťatkom na prechádzku 2 x denne. Je to síce paradox, ale je to tak, že čím lepšie spí dieťatko cez deň, tým lepšie bude spať v noci.
  • po návrate z pôrodnice sa nesnažte zobrať celú starostlivosť o dieťatko aj domácnosť na svoju hlavu. Dieťatko je prvoradé, domácnosť druhoradá. Navarte si nejaké jedlo aj do zásoby, do mrazáku - napr. mäso s omáčkou. Keď nebudete stíhať uvariť, rozmrazené mäsko si zjete hoci s chlebom alebo s ryžou z varného sáčku. Snažte sa to čo najviac uľahčiť. Ak máte možnosť nosiť si jedlo z blízkej reštaurácie alebo z jedálne, využite to aspoň počas prvých týždnov. Určite sa bude dať vybrať z ich ponuky aj jedlo, ktoré je vhodné pre dojčiacu mamičku.  Pozor na preťaženie v prvých týžňoch! Mamičke niekedy z vyčerpania až stúpne horúčka, nehovoriac o zlej nálade. Hormóny si v tomto čase hrajú futbal....
  • využite každú pomoc, ktorá sa vám núka! Hoci len poumývať riad, či požehliť. Počas dňa si aspoň 2 x pospite spolu s bábätkom, alebo aspoň poležte pri ňom. Nikdy neviete, čo prinesie noc. Či budete spať 8 hodín, alebo len 2....
  • pri prechádzkach vonku nenaučte dieťa nepretržitému pohybu. Ak dieťa spí a sme v kľudnom prostredí, napr. niekde v parku alebo v blízkosti nejakej lavičky, nechajme dieťa spať v kľude, bez pohybu kočíka. A mamička si zatiaľ môže prečítať časopis. Samozrejme v zime je to vonku nemožné, ale v tomto prípade môžeme dieťa nechať spať v kočíku na balkóne.
  • v zime by dieťatko malo byť v kočíku riadne zabambušené. Aby ste predišli prípadného chladu zo spodu kočíka, vystrihnite z karimatky vložku do kočíka podľa tvaru práve toho vášho. Dokonale ho tak odizolujete.
  • starostlivosť o pupček - pupočník bábätka by mal byť suchý a koža okolo ružová. Občasné drobné krvácanie by malo po čase prestať. Plienku zapínajte pod pupčekom, aby ho nedráždila, príp. vystrihnite na pupček do papierovej plienky otvor na vetranie. Nenamáčajte pupček do vody, ak sa to náhodou nechtiac podarí, jemne vodu osušte. Ak je pupučník mokrý alebo mokvá, kedysi sa odporúčalo ošetriť ho 60-percentným lekárskym liehom alebo iným antiseptickým prípravkom. Pupok jemne nadvihnite či odtiahnite a pretrite liehom časť pod pupočníkom. Ak pupočník mokvá, začne zapáchať a okolie je začervenané, pravdepodobne došlo k zápalu a radšej navštívte pediatra. Dnes sa už od používania liehu upúšťa, keďže je dosť agresívny a tým znemožňuje prirodzené zahojenie rany. Najlepšie sa pupček zahojí  na vzduchu. 
  • nos dieťatku čistite len vtedy, keď vidíte viditeľný hlien alebo sa dieťatku ťažšie dýcha. Vtedy najprv streknite do nosa morskú vodu.
  • chlapcom nepreťahujte nasilu predkožku. Aspoň do troch rokov sa predkožkou vôbec nemusíte zaoberať. Ćím menší je voľný priestor medzi žaluďom a predkožkou, tým menšie je riziko infekcie.
  • ako prevencia náhleho úmrtia dojčiat je nutné dieťa nedávať spať na bruško.  Vo veku okolo 6. mesiacov, kedy sa už dieťatko vie samostatne prevaliť z chrbátika na bruško, je to už možné. Ale naďalej treba dieťa na spanie ukladať na chrbátik. Dojčatá, ktoré spia na chrbte, sú zriedkavejšie postihnuté ušnými infekciami, horúčkami, upchatým nosom, ako dojčatá, ktoré spia v iných pozíciách.

 

Zápcha u dojčeného dieťaťa -

- rady od Dr. Kostelnikovej, novorodenecké odd. KE-Šaca - rektálna rúrka a masáž bruška po teplom kúpeli, klyzma na detskej chirurgii. Klyzma doma - cez rektálnu rúrku striekačkou podajte do konečníka malé množstvo, asi 10 ml vlažnej čistej vody. Hrušky a jablká. Odvar z ovsených vločiek - jednu lyžicu vločiek rozvariť v dojčenskej vode, scediť a dať dieťaťu pár lyžičiek.