Domáce liečiky

 

POSILNUJEME IMUNITU DIETATKA - skopirovane z www.babetko.sk   krátené

 

NA ČOM SA V DRVIVEJ VAČŠINE ZHODLI RODIČIA – PISATELIA:

·         Snažíme sa v jesennom období dodávať väčšie množstvo vitamínov v podobe ovocia, či už je to v podobe ovocno-zeleninových štiav, celého ovocia, zeleniny, najčastejšie surové.

·         Doma používame zvlhčovač vzduchu, prípadne si ráno symbolicky zacvičíme pri otvorenom okne. Chodíme cvičiť aj s bábätkami.

·         Pravidelne vetráme, samozrejme, nerobíme účelovo prievan, ale pravidelne striedame miestnosti, kde máme dokorán otvorené okno, samozrejme, podľa počasia- ak je chladnejšie, otvárame iba vetračku a veľké okno otvárame pred spaním. Keď sa len dá, tak pri spinkaní máme stále otvorené okno.

·         Veľa času trávime aj počas jesene a chladnejších dní vonku. Ratolesti vhodne obliekame, podnikáme pravidelne denne prechádzky do prírody, viac-menej do lesa, čo si myslíme, že tiež prospieva k otužovaniu dýchacích ciest. Snažíme sa obliekať vrstvovito, aby sa pri hraní deti nespotili a podporujeme činnosti ako bicyklovanie, futbal, zbieranie gaštanov či listov.

·         Pravidelne chodíme do plavárne - máme radi vodu, tak hravou formou bez problémov strávime vo vode cca. 40 min. aj hodinu. Chodíme na baby plávanie, snažíme sa zdravo stravovať a žiť a v neposlednom rade sa snažíme byť aj čo najviac v kolektíve iných detičiek.

·         Snažíme sa o sprchovanie sa radšej v menej ako viac teplej vode, utužuje organizmus. Malého sprchujem vlažnou vodou - vcelku to obľubuje. Sprchovanie zakončujeme vlažnou až studenou vodou s odôvodnením, že "teplá voda už došla, je čas ísť von z vane". Zároveň týmto nenápadne otužujeme.

·         Keďže naša škôlka nie je hneď pri dome, obe vozím každé ráno na bicykli, v podstate za každého počasia. Otužujem ich aj seba J

·         Funguje aj obmedzenie nevhodnej stravy (sladkosti, údeniny, „rýchlovky“ - tzn. všelijaké instantné vymoženosti, priveľmi spracované, predpripravené a „zdlhotrvácnené“ potraviny).

·         Pravidelne sa snažíme chodiť na hory, v lete našetríme na pobyt pri mori.

 

ČO PREVENTÍVNE NACVIČUJETE S BÁBATKAMI:


Keďže môj malý synček má iba štyri mesiace a táto jeseň je pre nás prvá, bude papať iba materské mliečko, ktoré je pre neho najlepším ochrancom imunity :-)

·         Mám 18 mesačnú dcéru a od narodenia sa snažím, aby nebola citlivá na zmeny počasia. Vonku chodíme v každom počasí. Niekedy som stretla susedku, ktorá sa na mňa udivene pozerala, kam idem s tým malým dieťaťom v takej zime. Povedala som, že ak bude chodiť do školy, tak bude musieť aj v takej zime.

·         V kúpeľni sme nikdy silnejšie nekúrili kvôli kúpaniu a nikdy ani neprechladla. Narodila sa v marci, keď končí vykurovacie obdobie, takže bola dosť zima, ale pekne to zvládla. V perinke bola 2 týždne, keďže sa jej tam nepáčilo, tak sme ju do nej nedávali.

·         Samozrejme, každý deň jej dávam ovocie, zatiaľ len naše, v zime jablká, hrušky a banány, v lete na čo je práve čas. Som veľkým fanúšikom saunovania, tak sa teším, keď podrastie, aby sme mohli chodiť spolu. Myslím, že robím správne. Zatiaľ som jej nedávala žiadne vitamíny v tabletkách.

AKÉ MÁTE OVERENÉ RECEPTÍKY:

·         Zvlhčujeme vzduch, prípadne odparujeme Vincentku.

·         Odporúčam aj probiotické mliečko.

·         Okrem multivitamínových preparátov pijeme veľa čaju s medom.

·         Konzumujeme množstvo ovocia a surovej zeleniny, obľubujú kyslú kapustu, surové zemiaky, jablká, čerstvé figy... , čokoľvek, čo deti v ich veku často odmietajú (3r., 5r.). Kedysi nás naša mama držala pri zdravej kondícii práve vďaka tejto zelenine a nebolo treba dopĺňať už nič.

·         Väčším deťom dávam vitamín C mg denne a ročnej slečne posielam dávku 500 mg v materskom mlieku.

·         V byte si každý večer zapaľujeme soľné lampy, ktoré vytvárajú krásne osvetlenie vhodné na čítanie veselých jesenných rozprávok

KEĎ SA UŽ PLIAGA ZAKRÁDA:

·         Keď sa rozvinie kašeľ bez horúčky, skúšame najprv po lyžičkách podávať cibuľový sirup, ktorý vyrábame z cibuľovej šťavy, medu a šťavy z citróna.

·         Používame prírodný sprej Vincentku.

·         Ak sú trochu "chytení", dostanú teplý kúpeľ s kvapkami eukalyptového oleja.

·         Keď ich začína bolieť hrdlo, dávame propolis do čaju.

·         Pri prvých príznakoch soplíka sa mi osvedčila inhalácia Vincentky/momentálne dostať v lekárni aj koncentrát Vincentka/-spravíme si stan so super parou a snažíme sa v ňom aspoň 10 minút vydržať. Osvedčilo sa mi aj striekanie Vincentky do nosa, používam prázdny obal na striekanie.

·         Pijeme čajík z medovky alebo mäty osladený troškou medu.

 

Aké liečiky najčastejšie skúšate: V zime Imunoglucan - Junior. Výťažky z hlivy ustricovej + vit.C. Echinaceový sirupček - podporuje imunitu, je vhodný už aj pre šesťmesačné bábätká a ešte zvyknem kúpiť na jeseň Brontíka alebo Echinaceove kvapky a samozrejme všetky druhy multivitamínov a vitamínov C.

 

https://diferente-la.blogspot.com.es/2012/11/nadcha-kasel.html