Nádcha u maličkých

 

Rôzne tipy, ako pomôcť malému bábätku pri nádche a sťaženom dýchaní:

- priebežne striekať do nosa morskú vodu v spreyi

- pri dojčených deťoch je výborné kvapnúť kvapku materského mlieka do nosa stále, keď si na to spomenieme, kľudne veľakrát denne, je to prírodné antibiotikum. V zdravotníckych potrebách je dostať očné kvapátko, stojí len pár centov, ktorým odstriekané mliečko kvapkáme do nošteka. Môžeme použiť aj dávkovač z bežných kvapiek do nosa, ktoré sú už vypoužívané.

- vlhký stan nad postieľku - mokrú plachtu zacvakneme nad bábätko na postieľku

- zvlhčovanie vzduchu

- časté vetranie

- v prípade, že dieťa nemá teplotu, je fajn ísť von - zvlášť v chladnom, vlhkom vzduchu sa dieťatku lepšie dýcha

- dieťatko môžete viac dávať na bruško - hlieniky mu aj samé vytečú, keď sa tam bude trošku mordovať, príp. aj zaplače... Optimálne je nastriekať pred tým morskú vodu alebo kvapnúť materské mlieko. Potom odsať odsávačkou.

- do izby, kde sa dieťa zdržiava alebo na noc dajte do misky pokrájanú veľkú cibuľu. Výpary z cibule pomáhajú uvoľniť upchatý nos.

- na hlavičku môžete dieťatku dať aj vo vnútri čiapočku, nech má dutiny v teple

- ak máte Bioptronovú lampu, je výborné nasvecovať koreň nosa, ľavá a pravú polovicu čela bábätka počas jeho spánku - po tri dvojminútové pípnutia

- postieľku zdvihnúť do zvýšenej polohy - optimálne pod matracom, aj na iných povrchoch dieťatku zvýšiť podložku pod hlavičkou, nech mu hlieny nestekajú do hrdielka

 

 

Odporúčam prečítať aj:

https://babetko.rodinka.sk/zo-zivota/rodicovske-skusenosti/a-je-to-tu-zas-nadcha/