Kolika?

Kopírujem zo stranky www.mamila.sk, kedže vrelo súhlasím:

Niečo o kolike:
Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov (ktoré sa často omylom pripisujú "problémom s bruškom" či "strave matky"):
1) Bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc.
2) Bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať.
3) Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči) a nie je spokojné, keď je položené - aj keď sa s ním niekto rozpráva/zabáva ho/cvičí mu nožičkami. Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.
4) Bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne ho priložte naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať.
5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať/cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme. Mnohé bábätká rady cikajú/kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s "kopkaním" a nespokojnosťou.

 

Mamičky pri kolikách používajú aj tieto prostriedky:

- Espumisan, Sab simplex, Babycalm kvapky

- nahriaty vankúšik z čerešňových kôstok na bruško alebo teplú plienku (nahriať prežehlením)

- probiotické kvapky dlhodobo (dojčené deti nepotrebujú, majú probiotiká aj prebiotiká v materskom mlieku)

- vždy pri prebaľovaní pocvičiť s nožkami - dlaňou masírovať bruško okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Podporí sa perilstatika čriev. Ľavú ruku položiť dlaňou na hrudnú kosť dieťaťa a pravú pod ňu, jemne pritlačiť. Potom ľavú ruku položte pod pravú, až po spodnú časť bruška. Na konci skrčte nožičky bábätka až na brusko, vyrovnajte, jemne vytraste. Môžete opakovať 3-5 krát. Bruško masírujte palcami od pupka smerom do strán. Prsty ľavej ruky položte nad pupok dieťatka a v tejto oblasti masírujte. Pomáhate tak dieťatku uvoľniť plyny , pod prstami možno budete cítiť bublinky. Masáž môžete robiť aj viackrát denne. Masírovať môžete nejakým detským olejom, ale mäkkou teplou tkaninou - napr. flanelom alebo malým uteráčikom. 

- pri ležaní na brušku podložiť nožičky pod bruško

- rozbaliť a nechať voľne kopať

- nosiť v polohe na tigríka

- v prípade núdze rektálna rúrka

 

 

Čo sa týka koliky, som  presvedčená, že diagnóza kolika sa používa v našich končinách až príliš často, pričom v skutočnosti je tento dôvod len ojedinelý. Ako keby sme za každým dlhším plačom hľadali koliku... Čo by to ešte mohlo byť?

- dieťaťu chýba telesný kontakt s matkou...Je zistené, že tou takzvanou kolikou trpia v prvom rade chlapci, deti z civilizovaných krajín a prvorodené deti. Neviem, prečo chlapci.. Prvorodené deti - často sa za tým skrýva taká neskúsenosť a obavy mamičky... Jednoducho, prvorodička je ešte neskúsená, čo sa týka poznávania dieťatka a podobne, často je rozrušená, nevie, čo má robiť, očakáva, že v istú dobu príde vytrvalý plač...dieťatko tieto obavy mamičky vie veľmi rýchlo vypozorovať a reaguje tak, ako vie...teda plačom... Nezabudnite, malé detičky sú barometrom mamkinej nálady. Čím viac obáv budete na dieťa prenášať, čím viac stresu bude cítiť z vášho potu, tým viac bude rozladené z toho, že mamka nie je v pohode. Čo sa týka detí z civilizovaných krajín, je to jednoduché. Deti v krajinách tretieho sveta či iných chudobnejších krajín, kde sa dedí prirodzená starostlivosť o dieťatko, takmer neplačú. Dôvod je prostý, nemajú prečo. Sú takmer nonstop pri mamine, zaviazané pevne v šatke, vnímajú všetko, čo sa deje, čím dostavájú jemné podnety na svoj rozvoj aj záujem, dojčia sa každú chvílu, ako potrebujú.  My v civilizovaných krajinách uprednostňujeme postieľky, vibračné lehátka, monitory, kočíky, ohrádky a všetky možné tzv. uľahčovače starostlivosti o deti... akosi sme si nevšimli, že všetko toto sú veci na vzdialenie sa od dieťaťa....na samostatné zabavenie sa maličkého dieťaťa. Veď to vibračné lehátko má vlastne nahradiť pohojdávajúcu mamičkinu náruč. Super hračky, čo hovoria dieťatku mám ťa rád, objím si ma..... Nemá to robiť blízky človek? Takto si deti učíme na to, že ich potreby uspokojujú veci, nie ľudia. A potom sa čudujeme, že v puberte uprednostnia počítač, drogy a rodina je im ukradnutá.... Nepočúvajte "dobré" rady okolo vás, ktoré vám chcú nanútiť predstavu, aby ste dieťa nebrali na ruky, lebo ho rozmaznáte alebo naučíte na ruky.... Dieťa na ruky patrí... Ako bolo 9 mesiacov v brušku, tak potrebuje byť ešte ďalších 9 mesiacov na brušku, teda na rukách. Uvidíte, aké budete mať spokojné bábätko...

 

- pri rozmýšľaní o kolike je potrebné zvážiť aj iné dôvody, prečo môže dieťa trpieť bolesťami bruška alebo inou nespokojnosťou.

Môže ísť napr. o reflux, možno aj tichý - ide o spätný návrat potravy do pažeráka, ktorý dieťa pociťuje ako pálenie záhy, niekedy spojený s vracaním. Je to nepríjemný problém, dieťatko je spokojné len vo vyvýšenej polohe, často sa budí s veľkým plačom, spánok je krátky, prerušovaný, dieťa sa chce často dojčiť v malých množstvách, aby spláchlo kyslú chuť v ústach a potlačilo pálenie záhy. 

- bábätko môže mať kvasinkovú infekciu -  v ústach ako žabku /biely povlak/, okolo zadočka ako červené vyrážky, často to súvisí s nafukovaním

- nežiadúca reakcia na nejakú zložku matkinej stravy. Najčastejšie ide o kravské mlieko. Niekedy sa prejavuje ako bolesti bruška spojené so stolicou s jemnými nitkami krvi.

- pitie veľkého množstva predného mlieka - v prednom mlieku je viac laktózy, čo môže spôsobiť riedke, zelené alebo spenené stolice, bolesti bruška...

- príliš veľký tok mlieka - dieťatko nestačí piť, mliečko mu stojí v kútikoch úst, často čká a zakuckáva sa...

- nedostatok spánku dieťaťa

- nervová nezrelosť

 

Niekedy na príčinu prílišného plaču ani neprídeme... Je ale zrejmé, že čím bude dieťatko staršie, akýkoľvek dôvod plaču postupne odoznie.  Pomôcť môže aj zlepšenie dojčenia, s čím vám môže pomôcť laktačná poradkyňa. Skúste robiť čokoľvek, čo utíši dieťatko, už či na dôvod prídete alebo nie. 

 

 

ČO POMÁHA:

- dojčenie (nakŕmenie) - uistite sa, že dieťatko nie je hladné. Má dosť precikaných plienok za deň - dojčené deti by mali mať 6-8 poriadne prečúraných plienok za deň a je po dojčení aspoň istú dobu spokojné?

- kontakt koža na kožu (dieťatko zoblečieme do plienky, mamička sa zoblečie do pol pása (môže si dať mikinu alebo košeľu s predným zapínaním) a dieťatko si položí medzi prsníky, mamička si ľahne do poloľahu na posteľ, prikryje seba aj bábätko paplónom)

 

- uspávanie, uspávanie, uspávanie - skúšajte rôzne spôsoby

- spev

- kolísanie

- hladkanie a túlenie

- škrabkanie po chrbátiku

- hojdanie a chôdza s bábätkom v náručí alebo v šatke či babyvaku

- sadnite si s dieťatkom v náručí na fitloptu a jemne sa húpajte hore-dole

- hudobná hračka, monotónny zvuk spotrebiča (vysávač, mixér, fén, práčka, umývačka,...)

- prechádzka v kočíku

- dajte ho do hojdacieho ležadla a pohojdajte ho

- posaďte ho do autosedačky a vyrazte na okružnú jazdu po meste či po dedine

- ak máte podozrenie, že dieťatko zvlášť večer trpí kolikou, preventívne mu masírujte bruško už počas dňa - najlepšie pri každom prebaľovaní 9v smere hodinových ručičiek), priebežne počas dňa ho dávajte na bruško, dajte ho na bruško na fitloptu a trochu ho pohúpajte,...

- skúste dieťa okúpať v príjemne teplej vode (samozrejme, ak má kúpanie rado)

- zmierte sa s tým, že deti skrátka niekedy plačú, ani nevedia prečo :-)



Je to skutočná kolika?

Skutočná kolika má niekoľko indícií: dieťa intenzívne plače viac ako 3 hodiny denne, najmenej 3 dni v týždni počas minimálne 3 týždňov. Prvýkrát sa objavuje cca v druhom až treťom týždni života a spontánne vymizne medzi tretím a štvrtým, najneskôr do 6 mesiaca.

Dieťa má počas plaču zaťaté päste, pokrčené nohy, dieťa je napäté, červené, nafúknuté, nepokojné. 

Príčiny:

- nezrelý zažívací systém - okrem iného k zlému prispieva aj to, že dieťa sa ešte nedokáže samostatne pohybovať a tým  si trochu pomasírovať vnútornosti...

- nedostatočne vyzretý nervový systém - príliš veľa podnetov a pod.

- napätie medzi matkou a dieťaťom - mamičky ako keby mali strach z vlastného dieťaťa, boja sa, že nebudú vedieť, čo s ním robiť...

- zvýšený obsah vzduchu v črevách - pri nesprávnej technike kŕmenia, z prsníka alebo z fľaše

- reflux - je spôsobený nezrelosťou tráviaceho traktu, nedostatočným uzáverom pažeráka, čo sa rastom upraví.

 

Príznaky refluxu:

- ľahko podrážditeľné dieťa

- pálenie záhy

- plače hlavne počas jedla a po jedle

- často vracia po jedle, aj medzi jedlom, po jedle niekedy aj hodinu, dve 

- dožaduje sa častého kŕmenia, ale papá len krátko

- často sa vypína do luku, do záklonu - počas jedla aj po ňom

- plače, ako keby bolo hladné, ale prisaje sa len na chvílu alebo úplne odmietne

- spí krátko, často sa budí z ničoho nič s veľkým plačom

- môže mať zachrípnutý hlas, kyslý zápach z úst, často čká, zakuckáva sa

- trpí plynatosťou z veľkého množstva vzduchu, ktorý prehltne pri plači

- pri ťažkých formách veľa zvracia, až tak, že neprospieva, niekedy trpí opakovanými zápalmi priedušiek a pľúc

 

Pokiaľ dieťa prospieva, žiadne iné opatrenia okrem polohovania a dojčenia netreba robiť. Materské mlieko je prirodzené antacidum, ktoré potláča tvorbu žalúdočnej kyseliny. 

Riešením refluxu je:

- menšie dávky jedla častejšie

- polohovanie po nakŕmení - cca 6O stupňový uhol a spanie vo zvýšenej polohe cca 20 - 30 stupňov. Pomôžte si aj kresielkom, autosedačkou vajíčkom, nosením dieťaťa na rukách v klbku chrbtom k vašej hrudi, šatka, babyvak, ergo nosič. Na upokojenie je vhodný kontakt koža na kožu.