Problémy s bradavkami

Tvar bradaviek neovplyvňuje dojčenie. Väčšina žien, ktoré nerodili, resp. ktoré nedojčili, má bradavku málo vystúpenú, často sa tesne pred pôrodom alebo po pôrode sama upraví a vystúpi. Na obrázku sú rôzne typy bradaviek. Trochu problémové môžu byť úplne vpáčené bradavky, keďže dieťatko z nich môže skĺzavať, alebo nemôže prsník zachytiť. Nie je to dôvod na nedojčenie, aj táto situácia sa dá zvládnuť dobrou polohou - asymetrickým prisatím. Bolo by veľmi dobré v takom prípade kontaktovať laktačnú poradkyňu. 

 

 

Pri vtlačených bradavkách je možné ešte tesne pred dojčením na bradavku priložiť ľad, a tým umožniť jej vystúpenie. Môže pomôcť aj pár ťahov odsávačkou. Dá sa urobiť aj jednoduchá pomôcka - z injekčnej striekačky 20 ml sa odreže ostrým nožom časť, kde sa nasúva ihla (celá plocha), vnútorný piest sa vyberie a vloží z odrezanej strany. Táto pomôcka sa priloží do okolia bradavky a podtlakom sa bradavka vyťahuje von. Pozor, tak, aby mamička nepociťovala bolesť. Treba vydržať  1 - 3 minúty s touto pomôckou. Niektoré zdroje hovoria o nosení špeciálnych mušlí (nie sú to klobúčiky na bradavky), ktoré sa nosia v podprsenke už od cca 6. mesiaca tehotenstva. Tým, že bradavka nie je stláčaná podprsenkou, ale je voľne v mušli, môže trochu pomocť s tvarovaním bradaviek.

 

 Veľmi často sa na vpáčené bradavky odporúča klobúčik na dojčenie. Často ich už odporučia v pôrodnici, keď vidia tvar vašich bradaviek. Klobúčik je veľmi kontroverzná pomôcka. Môže byť naozaj dobrý sluha na prvý pohľad, ale je to neskutočne zlý pán. Zlý pán preto, že dieťatko, ktoré si zvykne na klobúčik, je veľmi ťažké preučiť na ťahanie z prsníka, aj keď je už bradavka dojčením povytiahnutá. Jednak preto, že dieťa tým, že ťahá klobúčik, nestimuluje priamo mliečne vývody a postupne môže dôjsť k úbytku mlieka až k odstaveniu dieťaťa. Klobúčik je svojim tvarom skôr podobný dojčenskej fľaši ako bradavke. Staršie laktačné školy hovoria o postupnom zastrihávaní z konca klobúčika po milimetroch napr. každý druhý deň až do času, kým ostane len plastový krúžok okolo bradavky, potom sa odstráni aj ten. Môže pomôcť aj vloženie kúska gázy do klobúčika, dieťatku sa bude ťažšie ťahať, tak možno ho presvedčíte na "ľahšie" ťahanie z prsníka.

 

Najlepšia možnosť je pokúsiť sa o čo najlepšie možné prisatie už od úplného začiatku a vtedy často dojčia ženy s úplne vpáčenými bradavkami bez problémov. Pre bábätko je normou mamkin prsník, ono nevie porovnať, či vaša bradavka je taká alebo onaká. Ak však medzitým dostane aj fľašu alebo klobúčik, vyberie si ľahšie zachytiteľnú možnosť. Samozrejme, je možné klobúčiky odstrániť aj dodatočne, ale je potrebné trochu viac času aj trpezlivosti s malým tvrdohlavcom, ktorému sa niečo dlhé a úzke páči viac... Cesta ale je možná. Optimálne je kontaktovať laktačnú poradkyňu. 

 

 

"Stratené bradavky" počas naliatých prsníkov

Ak má mamička príliš naliate prsníky, dieťatko má niekedy problém prisať sa, keďže bradavky sú ako keby stratené. Vtedy môže pomôcť pár ťahov odsávačky - keď si mamička vytiahne trochu mliečka, miesto pod dvorcom sa uvoľní a bradavka viac vystúpi. Ďalšia možnosť je stláčanie dvorca okolo bradavky - tzv. kvetinková masáž. Mliečko sa tak posunie ako keby naspäť do hlbších častí prsníka. Dvorec zmäkne, bradavka sa povytiahne a bábätko je schopné ľahšie sa prisať. Na odstránenia naliatych prsníkov si treba na prsníky uložiť čerstvé kapustové listy z bielej kapusty, trochu poklepať tlčikom na mäso alebo niečím, aby trochu pustilo šťavu. Môže sa dávať na 20 minút 2 x denne, ale aj pomedzi všetky dojčenia. Často dojčiť. Stav sa zvykne upraviť za 24 až 48 hodín, alebo aspoň výrazne zlepšiť. 

 

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/kapusta-na-naliate-prsniky/

 

Boľavé, popraskané bradavky - ragády

 

Pomerne často sa stáva, že dojčiacu mamičku začnú bolieť bradavky a vytvorí sa aj prasklinka, ragáda. Vzniká to následkom nesprávnej techniky dojčenia, niekedy spôsobí ragádu samotné dieťatko, väčšinou už väčšie, ktoré sa s bradavkou "hrá".

Je potrebné:

-       opraviť techniku dojčenia - odporúčam jednoznačne prejsť na asymetrickú polohu pri dojčení- pri tejto polohe je bradavka mamičky položená na jazýčku dieťatka a tým je chránená pred ďalším poškodením - túto polohu mám popísanú aj ja v časti Začiatok je dôležitý.

-    ak je to možné,  upraviť polohu dieťaťa pri dojčení tak, aby ragáda bola v kútiku úst dieťaťa - niekedy sú to naozaj krkolomné polohy a niekedy to ani nie je možné, napr. ak je ragáda v strede bradavky

-      striedať polohy - striedať napr. asymetrickú polohu s futbalovou polohou

-      stimulovať uvoľnenie mlieka pred dojčením priložením teplého vlhkého obkladu - napr. látkovú plienku namočiť do čo najteplejšej vody, priložiť na prsník, premasírovať, aj niekoľkokrát zopakovať

-      ponúknuť ako prvý menej bolestivý prsník - keď dieťatko rozťahá zdravý prsník, uvoľní mliečko aj z druhého prsníka, takže nástup satia nebude na poškodenej bradavke až taký bolestivý

-      neobmedzovať frekvenciu a dĺžku dojčenia - niekedy sú popraskané bradavky aj z toho, že dieťatko má dlhé intervaly papania, čo sa síce zdá výhodné - ale niekedy je potom dieťatko také hladné, že prudkým saním až poškodí bradavku

-      na konci dojčenia vsunúť malíček do vnútorného kútika úst dieťatka, dieťa sa potom samo pustí - nenechať dieťatko naťahovať bradavku alebo nevyberať mu nasilu prsník z úst bez uvoľnenia malíčkom

-      po každom dojčení nechať na bradavke zaschnúť niekoľko kvapiek mlieka

- pozor na tesnú, vlhkú podprsenku. Kombinácia tepla, vlhka a sladkého mlieka je ideálnou živnou pôdou pre baktérie...

-      bradavky nechávať čo najčastejšie voľne na vzduchu. Nie je to určite možné dlhodobo, takže odporúčam kúpiť si zberače materského mlieka, je to taká mištička s otvorom na dvorec a bradavku - vkladá sa do podprsenky a účinok ma taký, že bradavka je na vzduchu, nie stlačená v podprsenke s prsnou vložkou. 

-     ako prevenciu sa môžu používať lanolínové mastičky na bradavky, ale nie je to nutné ani potrebné. Ak to mamička naozaj chce, tak natierať napr. 2-3 x denne po dojčení v tenkej vrstve na bradavku a dvorec, môže sa natierať aj po každom dojčení. Pozor, často nepomôžu, ak už máte popraskané bradavky alebo iné problémy s bradavkami, zvlášť mykóza sa v lanolíne rada rozmnožuje.

-     na liečbu nepoužívať často odporúčanú kalciovú mastičku. Niektoré mamičky si chvália Bepanthen v tenučkej vrstve alebo Tea tree oil - čajovníkový olej (pozor - 100 % čajovníkový olej kupovaný v lekárni!!!) alebo koloidné striebro. Z doma prístupných vecí sa odporúčajú obklady z vlažných vreciek zeleného čaju alebo šalvie. V prípade, že to nezaberá, dá sa použiť antibiotická masť, napr. Bactroban, alebo antibiotické kvapky Pamycon alebo mastička odporúčaná laktačnou poradkyňou.

- nedávať veľké množstvo masti na bradavky. Všetky masti na bradavky, ak sa dávajú, treba dávať len v tenkej vrstve tak, aby sa koža leskla. Mamičky v dobrej viere, nech to rýchlo a dobre zaberie, dávajú na bradavku kopu masti, ktorá urobí presný opak - rozmokvaná bradavka ešte viac rozmokvá.

-      neumývať bradavky pred každom dojčení - voda paradoxne vysušuje

- kto má možnosť, je výborné nasvecovať poranené bradavky Bioptron lampou od Zepteru 3 x 2 minúty, niekoľkokrát denne

- neodporúčam v tomto čase používať klobúčiky na bradavky, niekedy urobia viac škody ako osohu, aj keď väčšina personálu v pôrodnici ich v takýchto prípadoch odporúča :-(

- Je potrebné liečiť poškodené bradavky, lebo keby sme ich nechali tak, tak sa cez poškodenú pokožku môže dostať infekcia dovnútra prsníka. A keďže pusinka bábätka nie je sterilná a bradavky sú často v tme a vlhku, čo je priam otvorená brána pre všetky možné bacily.

- Ak sa stav nezlepší ani po týždni, je možné, že je tam už kvasinková infekcia alebo iný problém.

 

POZOR!!!! Najdôležitejšie z toho všetkého je UPRAVENIE DOJČENIA!!! Aby sa nestalo to, že budeme liečiť bradavky a súčasne ich bude dieťa znova poškodzovať nesprávnym pitím!!!

 

Komplexný dokument o bolestivých bradavkách si prečítajte tu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

 

Bolestivé bradavky môže spôsobiť aj to, ak bradavka počas pitia dieťaťu z úst vykĺzava, alebo má mamička príliš silný tok mlieka, ktorý si dieťa "škrtí" tým, že stláča silno bradavku počas pitia (niekedy bradavka vyzerá po pití stlačene ako mušlička). Je potrebné dieťaťu skontrolovať podjazykovú uzdičku, či ju nemá veľmi krátku. Príliš krátka podjazyková uzdička bráni dieťaťu poriadne vyplaziť jazyk a dobre uchopiť prsník. Pozor aj na to, aby dieťa za prsníkom nemuselo otáčať hlavu a tým naťahovať bradavku, príp. keď dieťa nie je dostatočne podoprené. Niekedy je bradavka až takej bordovej farby po intenzívnom alebo nesprávnom odsávaní odsávačkou. Dbajte na to, aby bradavka bola v strede otvoru v odsávačke a bradavka sa neobtierala o okraj lievika odsávačky.

 

Kvasinková infekcia na bradavkách sa prejaví:

-     neustupujúcim pálením, svrbením dvorca, bradavky, pichanie v bradavke

-     akútna bolesť pri dojčení a po ňom

-     koža je červená, olupuje sa

-     je potrebné skontrolovať pusinku dieťaťa, či nemá v ústach biely povlak - soor, žabku - je to biely povlak na slizniciach, ďasienkach, vnútorných stranách líc, ktorý sa nedá ľahko zotrieť, resp. po zotretí zostávajú červené škvrny. Často sa mamičkina kvasinková infekcia vyskytuje súčasne so žabkou v ústach dieťatka, resp. sa navzájom infikujú. Treba preliečiť mamičku aj dieťa!

-     je potrebné často si meniť vložky do podprsenky. Vlhko, tma a teplo podporujú množenie kvasiniek. Treba prsníky často vetrať.

-     mamička si môže mastiť bradavky protipliesňovou masťou - napr. Clotrimazolom, genciánkou, tea tree olejom

-    soor dieťatka sa dá doma skúsiť vyliečiť natretím genciánkou, alebo vytieraním sódou bikarbónou. O genciánke istú dobu kolovala správa, že je karcinogénna, niektorí pediatri aj teraz podajú takú informáciu. Pravda je taká, že výskumy sa robili iba na myšiach, ktoré boli kŕmené genciánkou v prepočte, ako keby dieťa dostávalo 100 ml genciánky denne. Pri kandide sa u detí používa jedna kvapka po dojčení, aj to len 7 dní.

- soor u dieťatka spôsobuje kvasinka Candida albicans, ktorá sa premnoží pri poruche rovnováhy aj na zdravej koži alebo sliznici, alebo pri oslabení imunitného systému a pod. Pre soor sú typické biele až žltkav povlaky na jazyku a sliznici ústnej dutiny. Na prst si namotajte sterilnú gázu alebo vyžehlenú vreckovku a tlakom skúste tento povlak zotrieť z jazýčka. Ak ide ľahko dolu, sú to zvyšky mlieka. Soor sa ľahko zotrieť nedá. Pri silnejšom tlaku sa zotrie, pričom miesto pod ním môže aj slabučko krvácať. 

- Dr. Vicianová z bratislavskej detskej kliniky uvádza, že na ich pracovisku lokálne liečia soor u bábätka tak, že 1 vaginálnu tabletu Candibene 100 mg s účinnou látkou Clotrimazolum rozdrvia a pripravia kašičku so 4 kávovými lyžičkami prevarenej vody. Týmto dieťatku vytierajú ústa 6-8 x denne pred jedlom, hlboko až po koreň jazyka tak, že kašičku nanesú na vyžehlenú vreckovku alebo gázu. Zvyšok lieku v ústočkách sa dostane aj na bradavku, čo vôbec nevadí. Po skončení dojčenia zvyšky Candibene na bradavke ponechajú. Liečba sa vysadzuje po týždni až dvoch, podľa lokálneho nálezu. Na bradavkách môžeme nechať po skončení dojčenia zaschnúť zadné mlieko, je to najlepšia mastička aj dezinfekcia. 

- ak sa stav nelepší, kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá odporučí špeciálnu masť na bradavky

 

Môžete vyskúšať hodvábne vložky do podprsenky. Hodváb pôsobí vďaka svojim špecifickým vlastnostiam hojivo na poranenú pokožku. Je priedušné a umožňuje cirkuláciu vzduchu, pretože odvádza a odparuje vlhkosť.

Stopy krvi v materskom mlieku sú síce desivé, ale sú neškodné. Dieťaťu neublížia, niekedy môžu vyvolať zvracanie, bežne prejde tráviacim traktom bez ujmy na zdraví.

Protikvasinková diéta je napr. tu:

https://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/koza/koza/protikvasinkova-dieta/