Dráždivé dieťa

 

Niektoré deti prejavujú v útlom veku zvýšenú dráždivosť. Sú nepokojné, veľmi veľa plačú, vypínajú sa do luku, stavajú sa ako keby do mosta, zakláňajú hlavu, ako keby chceli pozerať dozadu, často si vyžadujú prsník, ale pijú krátko, sú celkovo veľmi náročné na starostlivosť.

 

Dôvodom je nezrelá nervová sústava bábätka. Niekedy tento stav vyprovokuje nesprávna manipulácia s bábätkom - napr. zvislé nosenie na rukách a pod., čo môže spôsobiť zablokovanie krčnej chrbtice a následnú dráždivosť. Často tieto deti napr. tlačia hlavičkou do ruky rodiča, keď ich rodič dáva odgrgávať vo zvislej polohe.

 

Čo môžete urobiť:

- dieťa zásadne noste v polohe klbka - aj napriek jeho možno počiatočnému odporu, keďže mu bránime v obľúbenom záklone

- ukladajte dieťa do mäkkého podkladu - páperovej perinky, alebo priebežne na mäkký paplón, nech sa tam vie pohodlne schúliť

- noste dieťa v babyvaku, šatke alebo ergo nosiči v správnej klbkovej polohe. Pozor na záklon. V šatke zaviažte napevno.

- zúfalé stavy neutíšiteľného plaču skúste prerušiť zoblečením dieťatka a zabalením do mäkkého, teplého uteráka alebo príjemnej mäkkučkej deky, pustite práčku, rádio, fén, jemne sa pohupávajte na fitlopte, spievajte, noste, dojčite, ukludňujte, pustite dieťatku hračku so zvukom. 

- skúste bábätko masírovať a  začať chodiť na dojčenské plávanie

- skontrolujte užívanie vit. D