Ako prečkať záchvaty zlosti

Záchvat zlosti je výbuchom uvoľňujúcim napätie. Dieťa nie je schopné sa kontrolovať. Je to ťažká situácia pre rodiča aj pre dieťa.

Keď vidíte, že sa záchvat blíži, pokúste sa ho zmierniť. Neustupujte dieťaťu len preto, aby ste sa záchvatu vyhli - občasný výbuch môže zmierniť napätie, ktoré sa možno zbieralo dlhšiu dobu a jednak by si dieťa mohlo začať týmto spôsobom vymáhať veci. Dieťa by malo mať istotu, že to budete vy, kto bude v takej situácii silný a dokáže sa ovládnuť.

Čo môžete urobiť, keď dieťa začne kričať, pobiehať, búchať hlavou do veci, alebo robiť iné veci, ktoré súvisia s jeho záchvatom hnevu:

  • neskúšajte mu niečo vysvetľovať, prekričať ho, alebo sa na neho hnevať. Pokiaľ záchvat hnevu trvá, je dieťa celé bez seba a nevníma vás. Keď budete kričať, ešte viac ho vydesíte.
  • dajte pozor, aby si dieťa neublížilo.
  • posaďte si ho do lona a pevne ho pri sebe pridržte. Alebo si k nemu kľaknite a objímte ho. Ako záchvat postupne odoznieva, dieťa si uvedomuje vašu blízkosť a bezpečie, ktoré mu poskytujete
  • niekedy pomôže, keď dieťa odvediete nabok, nech ho ostatní nevidia. Rýchlejšie sa tak ukľudní a pomôže mu to zachovať si svoju tvár.
  • Keď je po všetkom, priviňte si dieťa k sebe a ukľudnite ho. Neustupujte v tom, čo mu záchvat vyvolalo. Ale inak buďte na dieťa dobrí a láskaví. Pokračujte v normálnej činnosti.

S použitím knihy Susan Kerrovej - Dítě se speciálními potřebami