Keď nechce jesť...

Pomerne často sa opakuje takýto scenár...

Mamička po počiatočných problémoch, všetkom možnom a ťažkom vybojovala dojčenie. A dojčia sa pekne až do pol roka. Potom je čas pridať dieťatku prvé príkrmy. Dieťatko ale príkrmy vytrvalo odmieta. Alebo občas odmieta, má obdobie, keď pekne papá. Kým má bábätko sedem či deväť mesiacov, mamička je ešte celkom pokojná, veď sa raz naučí. No keď má už dieťatko rok či 15 mesiacov, začína mamičkovská hystéria: NECHCE JESŤ NIČ okrem môjho mlieka! Nebudem ho predsa dojčiť do puberty! Asi som urobila chybu, že som tak vytrvalo dojčila, je odo mňa závislé, a tak podobne.

 

Takže - ak ide o dieťatko do roka, nebojte sa, ešte sa len učí. Skúšajte, skúšajte, skúšajte. Hovorí sa, že niekedy dieťa musí ochutnať aj 50 x, aby si zvyklo na novú chuť. Ak mu nechutí z lyžičky, skúste mu pyré naberať na svoj čistý ukazovák, niektorým deťom toto chutí viac...

 

Pre staršie deti platí - nemajte obavu. Raz sa to zmení...  Dovtedy popustite uzdu fantázii.

 

Niektoré deti trpia nechutenstvom, ak sú anemické - nemajú dostatok železa.

 

Rozhliadnite sa po obchode či supermarkete, nechajte dieťa si vybrať, čo by si dalo...

Prejdite okolo voňavého pečiva, či sa po niečom nenatiahne, alebo okolo jogurtov, či rôznych cereálií. Vyskúšajte nové potraviny, ktoré možno bežne nekupujete - rôzne acidofilné mlieka, probiotické malé mliečka, smotanové nátierky, rôzne tvrdé syry.

Vojdite do predajne zdravej výživy a skúste nejaké netradičné zdravé jedlíčko, či nový druh kaše či obilniny. Výborné sú rôzne druhy panenských olejov - u detí, ktoré naozaj málo jedia alebo dokonca chudnú, by bolo treba zvýšiť kalorickú hodnotu potravín. Vyskúšajte aj drvené slnečnicové či iné semená a pridávajte do stravy.

Používajte rôzne druhy vločiek - ovsenné, pšeničné a iné - na zahusťovanie polievok, na prípravu kaší.

Uvarte mu cestoviny detského tvaru, mušličky či hviezdičky.

Zemiakovú kašu ušúľajte do guľôčok, z kôpky ryže urobte bruško a dokončite dielo mäsom či zeleninou.

Z natretého chlebíka vyrezávajte tvary medovníkovými formičkami. Z tenkých plátkov tvrdého syra sa dá krásne vykrajovať malými vykrajovačkami tiež. Na maslo alebo tavený syr nakreslite niečo špáradlom.

Upečte si spolu celozrnné či ovsenné sušienky, vykrajujte spolu formičkami.

Nechajte dieťa napichovať si kocky natretého pečiva kokteilovými paličkami (samozrejme, za vašej asistenie a v závislosti od veku).

Jedlo naservírujte do zaujímavých mištičiek, jogurt alebo kašu do muffinových košíčkov. Alebo do muffinového plechu naukladajte, čo by malo dieťa zjesť napr. na večeru - kúsky pečiva do jednej jamky, šunku na kocky do druhej, kocky tvrdého syra do tretej, do ďalšej prúžky zeleniny, príp. nejaký "dip" na namáčanie.

Jogurt alebo puding či kašu vylejte do tanierika, rovnomerne rozotrite dookrúhla, namiesto vlasov nasypte trochu granka (škoricového cukru,...), oči urobte z hrozienok, nos z okrúhlej piškóty, ústa z mesiačika jablka či mandarínky.  Možno takúto hlavičku bude mať väčšiu chuť zjesť.

Nechajte dieťa v obchode kúpiť si lyžičku, ktorá sa mu najviac páči. Aj pekný pohárik s obrázkom či misku.

Nechajte dieťa zobrať si z vášho taniera, ak má záujem. Nebojte sa štipky korenia či čohokoľvek....

Na zlepšenie chuti do jedla sa odporúča pol čajovej lyžičky hroznového cukru pred hlavným jedlom.

Jeden zahraničný lekár odporúčal na lepšie priberanie dieťatka pridávať kakao+cukor (granko) - na posýpanie, aj ako nápoj, ak dieťa pije mlieko z hrnčeka, kukuricu (kukuričnú krupicu, kukuričné chrumky, ...), rôzne upravené kuracie mäso a vývary z neho (optimálne z domáceho chovu).

Niektoré maminy z toho síce majú traumu, ale pomohlo - začali kŕmiť zúfalo odmietajúce dieťa pred rozprávkou....nuž, je to na vás...

Nedávajte dieťaťu piť sladené nápoje, nenahrádzajte normálne jedlo sladkosťami a pochutinami.

Servírujte malé množstvá na malých tanierikoch. Sú ľudia, ktorým odchádza chuť do jedla, keď vidia, koľko veľa im naložili. Pridať si stále môže.

Nechajte v  zornom uhle dieťaťa nakrájané ovocie, sušené ovocie, zdravé druhy cereálií...nech si zobká. Ovocie si staršie dieťa môže napichovať na koktailové napichovadlá. Vyberte v obchode nejaké väčšie.

Urobte si kartónovú kuchynku alebo sporáčik a spolu s dieťaťom varte. Pozvite hračky, stolujte s nimi, urobte nenápadnú prepojku medzi vašim a hračkovských jedením...

 

 

Nejaké inšpirácie z webu:

https://www.montessoridoma.cz/?p=9345

https://www.creativekidsnacks.com/

 

Veľký problém býva prieberčivosť. Dieťa väčšinou ochotne zje všetko sladké, niekoľko málo vybraných vecí a to je všetko. Ak je dieťa staršie, porozprávajte sa na rovinu - keď nebudeš jesť, nevyrastieš a budeš veľa chorý. To by ma mrzelo. Budeme jesť spolu ako rodina normálne jedlo. Keď ti niečo veľmi nechutí, nemusíš to jesť.... A zapojte dieťa do prípravy jedla. Môžete skúsiť aj stratégiu pre deti, ktoré veľmi vymýšľajú v jedle, že jednoducho dieťaťu jedlo zoberiete a oznámite, že nedostane nič až do obeda (alebo do iného najbližšieho jedla). Nedajte sa presvedčiť na sladkosti alebo pochutiny.

 

Sú deti, ktoré jesť "nestíhajú". Majú toľko aktivít, že to neriešia. Keď dieťa dobre prospieva, neriešte to ani vy. Nebehajte dieťaťu s lyžičkou v pätách.