Prvé príkmy (v prípade neprospievania dojčeného dieťaťa, v prípade nedostatku materského mlieka - od ukončeného 4. mesiaca)

 

Deti, ktoré dosiahli vek 4 mesiace a existuje nejaký problém, napr. s nedostatkom materského mlieka u mamičky, nedostatočného priberania dieťatka, štrajkujúceho dieťatka, ktoré v bdelom stave odmieta prsník a podobne, je možné týmto deťom zaviesť predčasne príkrmy. Bežne sa príkrm plne dojčenému dieťaťu pridáva od ukončeného 6. mesiaca. Toto je výnimka, kedy radšej pristupujeme k predčasnému pridávaniu príkrmov, ako keby sme mali dieťa dokrmovať umelým mliekom. Zároveň  deťom, u ktorých bolo doteraz  nutné pridávať umelé mlieko k dojčeniu, umožníme zbaviť sa práve tohto dokmu UM. Príkrm by mal mať dostatočnú kalorickú hodnotu, aby sa naozaj doplnil nevyhnutný kalorický príjem.

 

Zásada v prípade takéhoto prikrmovania je tá, že príkrm len pridávame k dojčeniu, teda dieťa najprv nadojčíme, ak je ešte hladné, pridáme príkrm. Príkrmy dávame ako keby zrýchlene, teda aj viackrát denne a súčasne aj zeleninu, aj napr. ovocie alebo kaše. Dieťatku ponúkneme príkrm po dojčení v malom množstve, učíme ho na to pomaly, ak odmieta jesť lyžičkou alebo s tým má problém, naberte mu príkrm umytým ukazovákom a nechajte ho z neho si príkrm vycuckávať. Mnohým deťom to ide takto lepšie ako lyžičkou. 

 

Niektoré deti, zvlášť, ktoré majú problém s malým množstvom mlieka u maminy, nezoberú naprv prsník, ale sú ochotné nakojiť sa až po zjedení nejakého množstva príkrmu. Takže to môžete skúsiť aj takto.

 

Čo môžete dieťaťu ponúknuť:

- ryžovú, pšenovú kašu, pohánkovú, neskôr kukuričnú kašu - všetko sú to bezlepkové obilniny. Ryžu idaálne natural. Obilniny varte vo väčšom množstve vody a dlho. Kašu môžete kúpiť aj hotovú, instantnú, tá je fajn na rýchlu prípravu, keď potrebujete dokŕmiť dieťa a nemáte uvarenú napr. zeleninu. Pozor, u dojčených detí sa podáva kaša NEMLIEČNA, teda taká, ktorá obsahuje len obilninu, príp. s nejakou príchuťou. Taká kaša je určená na rozrábanie do materského alebo nejakého špeciálneho mlieka, ale môže sa robiť aj s vodou, keďže tu riešime prípad, keď mamina predpokladám že nemá odstriekané mlieko na kašu. Môžeme pridať aj ryžovú alebo inú kašu s ovocnou príchuťou, pozeráme na vek, pre ktorý je určená. Instantné kaše s oveľa lepšou cenou sa dajú kúpiť v predajniach zdravej výživy, tam sa dajú kúpiť aj kaše kombinované, napr. ryžovo-pohánkové a podobne. Nemliečnu instantnú kašu pripravujeme tak, že do pripravenej vody v malej nádobke postupne sypeme kašu a priebežne miešame. Radšej ju urobme pre maličké dieťatko redšiu ako hustejšiu. Okrem toho, že po pár sekundách ešte zhustne, je dôvod aj ten, že dieťatko je predsa zvyknuté na tekutú stravu, tak aby prechod k tuhej strave nebol až taký výrazný. Do kaše postupne môžeme pridať pre zmenu trochu vareného ovocia - napr. jablka, alebo hrušky, alebo plátok banánu (surového). Ovocie môžeme nahradiť aj nejakou varenou zeleninou, napr. mrkvou alebo iných zeleninovým  príkrmom, ktorý máme uvarený. Ak kašu varíme doma, napr. ryže, ovocie môžeme pridať pred koncom varenia a dovariť spolu.

- postupne pridávame aj lepkové obilniny - ovsené vločky, bezvaječné cestoviny, kúsok striedky chleba do zeleniny, detskú krupicu ako závarku do polievky, krúpy, proso a podobne.

- jednozložkovú prepasírovanú kašu zo zeleniny - napr. mrkva, petržlen, paštrnák, tekvica, tekvica hokkaido, zemiak, cuketa, špenát, kaleráb, patizón, baklažán, karfiol, brokolica, postupne kombinácie, keď vidíte, že dieťa nemá problém po zemiaku, môžete robiť kombináciu napr. zemiak plus ružička brokolice a podobne. Po niekoľkých dňoch je možné pridať aj trochu mäsa. Mäso niektoré maličké deti odmietajú kvôli jeho konzistencii napriek rozmixovaniu (v jedle zostávajú vlákna mäsa). Preto je možné zo začiatku robiť mäsové vývary (z kuracieho, morčacieho alebo králičieho mäsa) a pridať tento vývar do zeleninového príkrmu, príp. ho v ňom uvariť. Pamätajte na to, že dieťa nebude priberať z čistej mrkvy či z čistej ryže, potrebujeme pridať viaceré rôznorodé zložky potravy a zvyšovať energetickú hodnotu týchto potravín

- jedenkrát týždenne namiesto mäsa pridáme do zeleniny polovicu žĺtka z natvrdo uvareného vajíčka

- niekedy po 6. mesiaci môžeme čiastočne dojčeným deťom pridať aj mliečne výrobky, hlavne kyslomliečne (tvaroh až po roku). 

- zo strukovín začíname červenou šošovicou (je bez šupky a nenafukuje, rýchlo sa uvarí)

 

- do zeleninových kaší môžeme zavariť aj ryžové alebo iné bezlepkové a bezvaječné cestoviny

- varené rozmixované jablko, hruška, neskôr môžeme pridať aj broskyňu, marhuľu, banán. Do ovocia môžeme niekedy pre zmenu pridať trochu instantnej kaše. V prípade rýchlej núdze môžeme podávať aj hotovú ovocnú výživu bez cukru, príp. z nej pridať trochu do pripravených kaší.

- do jedál pridávať kvalitný repkový alebo slnečnicový olej - niekoľko kvapiek, napr. DM drogéria drží pod značkou Alnatura Bio repkovo-slnečnicový olej určený pre deti od 4. mesiacov. Olivový olej je diskutabilný, keďže nie je z nášho zemepisného pásma, aj keď v posledných rokoch si vydobil postavenie aj na našom trhu. 

- pšeno - pred varením ho treba minimálne 2x preliať horúcou vodou, aby nebolo horké. 

 

Postupne nahrádzame prípadne dokrmovanie umelým mliekom popri dojčení týmito príkrmami, až kým sa ich úplne zbavíme. Trvá to rôzne dlho, každé dieťa je iné. Je úplne super, keď po cca 2 mesiacoch, teda po 6.mesiaci života dieťatka už dieťa je len dojčené a prikrmované tuhou stravou. A maminy, ktoré možno nikdy nemali plne dojčené dieťatko, ktoré boli stále nútené dokrmovať umelým mliekom, ho zrazu majú....

Plus platia odporúčania uvedené v sekcii Príkrmy.

 

Kopírujem z odporúčaní Mamily:

Ak má bábätko už viac ako 4. mesiace a nezískava na prsníku dostatok mlieka – v medzičase, kým spoločne s poradkyňou zvýšite tvorbu mlieka a urobíte ďalšie dôležité opatrenia pre zlepšenie dojčenia – je najlepším riešením podávanie príkrmov; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické príkrmy (čiže čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie tuhou stravou, kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto príkrmoch by malo o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhule