Dojčenie predčasniatka

Aj mamička predčasniatka môže dojčiť a okrem toho, pre predčasne narodené bábätko je to veľmi, veľmi dobré. Pre predčasniatko je materské mlieko LIEKOM.

Sama som mamičkou predčasniatka Jakubka, narodil sa v 34 t.t., 2050 g, 46 cm a úspešne sme dojčili 3 roky a 3 mesiace. A to bol prvé týždne v inkubátore, kŕmili ho sondou, aj fľašou, neskôr dovolili aj dojčenie. Postupy v pôrodnici neboli správne, ale napriek tomu sa to podarilo.

Výskumy ukázali, že materské mlieko chráni nedonosencov pred celkovou infekciou organizmu aj nebezpečným zápalom čreva, ktorým sú ohrození. Obsahuje aj faktory, ktoré pomáhajú v dozrievaní nezrelej črevnej sliznice.

Čo je úplne úžasné, je to, že mlieko matiek, ktorým sa narodilo predčasne bábätko, je uspôsobené na jeho potreby. Obsahuje viac bielkovín aj viac látok na imunitu. Tieto deti dokonca lepšie koordinujú sanie a dýchanie pri dojčení, ako pri saní z fľaše.

Dieťatko je schopné sať z prsníka už v 28. - 30 t. prenatálneho vývoja! V našich nemocniciach sa to ale veľmi nevie. Ak je to možné, v nemocnici by mali nedonosené bábätko dokrmovať alternatívnymi spôsobmi - napr. cievkou, nie fľašou, ako je to bežné. Predčasne narodené bábätko je schopné piť z fľaše až od cca 34.t.

Predčasné narodenie bábätka je veľký stres, napriek tomu môže byť pre mamičku povzbudením, že práve dojčením, resp. najskôr odstriekavaním materského mliečka, môžu bábätku veľmi pomôcť. Je možné, že tvorba mlieka bude nastupovať veľmi pozvoľna. Nevadí, z niekoľkých kvapiek bude lyžička, z lyžičky lyžica a o pár dní aj plná odsávačka. 

Takže niekoľko stručných rád:

  • odsávať začnite čo najskôr po pôrode, ak nezačnete odsávať mliečko do 24 - 48 hodín po pôrode, tvorba mlieka zanikne
  • vyzbrojte sa dobrou odsávačkou
  • pred odsávaním si nahrejte a vymasírujte prsia. Zo začiatku odsávajte oba prsníky pri jednom odsávaní.
  • všetko odsaté kolostrum aj mlieko odovzdajte v nemocnici do mliečnej kuchynky, resp. sa spýtajte personálu, ako sa u nich manipuluje s materským mliekom, ako ho máte označiť pre svoje dieťa, kde ho môžete odovzdávať a podobne. V rôznych nemocniciach sa to môže odlišovať
  • odsávajte cca každé 3 hodiny cez deň, v noci si nechajte dlhšiu prestávku, aby ste si trochu oddýchli, ale aj tak odsávajte v noci aspoň 2 x. V noci sa tvorí najviac prolaktínu na tvorbu mlieka.
  • ak máte možnosť, k odsávaniu si zoberte fotku dieťatka, alebo nejaký kúsok budúcej výbavičky. Myslite pozitívne a tešte sa z každej kvapky.
  • keď vám to dovolia, využite možnosť priložiť si dieťa k prsníku, napr. počas klokankovania.